Pazartesi, Mayıs 27, 2024
More

  SON EKLENENLER

  2.4 milyon kişi insan ticareti mağduru!

  Dünya çapında 2.4 milyon kişi insan ticareti mağduru!

  Birlemiş Milletler, suçlarla savaş ofisinden bildirilen rakamlara göre dünya genelinde 2.4 milyon kişi insan ticareti suçlarından mağdur. Bu sayının %80’i ise seks ticaretinde kullanılıyorlar.

  Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi Başkanı Yuri Fedotov, Genel Kurul toplantısında bu sayının %17’sinin zorla işlerde çalıştırıldığını söyledi.

  Bu suçlardan dünya genelinde elde edilen kazancın 32 milyar dolar olduğunu söyleyen Fedotov, her 3 insandan 1’inin ise kadın olduğunu vurguladı.

  Fedotov ülkeleri bu suçlarla savaşmak için yerel, bölgesel ve uluslararası olacak şekilde ortak, ileriye yönelik ve yenilikçi hukuk kuralları altında birleşmeye davet etti.
  Birleşmiş Milletler Kadın departmanında kadın hakları ve cinsiyet eşitliğinin savunuculuğunda başrolü üstlenen Michelle Bachelet, “İnsan ticareti kadar şok edici ve çirkin bir başka suç düşünemiyorum. Ve hala en hızlı büyüyen ve kar getiren suç” diyor.

  İnsan ticaretine karşı Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi Aktris Mira Sorvino, “Günümüzün köleliği yasadışı uyuşturucu trafiğine dayanıyor fakat bununla savaşmak için çok az emek harcanıyor. Ulus-ötesi çalışan suç örgütleri uyuşturucu dışında, ticaret ağlarına insanları da katıyorlar. Bu trafiği sağlayanlar, insanlara tıpkı uyuşturucu ve silah muamelesi yapıyorlar” diyor.

  Bu trafikle baş etmekte ciddi bir yasal açıklık sorununun olduğunu söyleyen Sorvino, Amerika’da bile karakolların %10’unun bu trafikle uğraşabilmek için yasal yetkisi olduğunu ekliyor.

  DePaul Üniversitesi’nden emekli hukuk profesörü Cherif Bassiouni’ye göre “İnsan hakları konusunda hiçbir devletin söylemediği şey yok ama yapılan iş çok az. Dünya çapında insan trafiği dendiği zaman genellikle fahişelik ve diğer suçlar ele alınıyor. Ama eylemsiz suç işleyen konu edilmiyor ” diyor.

  Bassiouni’ye göre bu rakam eğer tedbir alınmazsa 10 yıl içerisinde beklenmedik bir hızla yükselecek.

  Profesör aynı zamanda kimin suçlu kimin mağdur olduğu konusunda yeniden bir düzenlemenin teşvik edilmesi gerektiğini söylüyor. Sadece kadın, çocuk ve erkek ticareti değil aynı zamanda ticaret yapılan tüm alanlarda suçluların önünün alınması gerektiğini söylüyor.

  Genel Kurul Başkanı Nassir Abdulaziz Al-Nasser ve Genel Sekreter Ban Ki-moon insan ticaretine mağdur olanları güvence altına alacak fon için bağışçıları teşvik ettiler.

  Toplantının başında, Fedotov, Birleşmiş Milletler İnsan Ticareti Madurları Güvence Fonu kapsamında 1 milyon dolar vaat edildiğini söyledi fakat toplanan paranın 47 binde kaldığını söyleyerek para teklif edenlerin yardımlarını yerine getirmelerini rica etti.

  Huffington Post’un haberine göre toplantı sonunda  Al Nasser, Avusturalyadan 200.000 dolar, Rusya’dan  30.000 dolar ve Luksemburg’dan 30.000 Euro ve  Al Nasser 3 yeni bağışı açıkladı. Diğer ülkelerden de bu konuda bağış yapmalarını rica etti.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN