Çarşamba, Şubat 28, 2024
More

  SON EKLENENLER

  2013’ün ilk yavru Van Kedileri doğdu!

  2 ay önce çiftleştirilen kedilerden 3 dişi kedi, 8 yavru dünyaya getirdi.

  Van Yüzücü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma Merkezi'nde koruma altında bulunan Van Kedileri'nin 2013 yılının ilk yavruları dünyaya gözünü açtı. 2 ay önce çiftleştirilen kedilerden 3 dişi kedi, 8 yavru dünyaya getirirken, 10 gebe kedinin de 1 hafta içinde doğum yapacağı belirtildi. Van Kedisi Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Abdullah Kaya,''Kedilerimiz iyi bir bakımdan geçtiği için bu yıl erken kızgınlık gösterdi. Geçen yıllara oranla daha fazla yavru Van Kedisi almayı hedefliyoruz'' dedi.

  YYÜ Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde koruma altında bulunan bir gözü mavi bir gözü sarı 60 dişi 40 erkek Van Kedisi'nin çiftleşme dönemi sonrası doğumları başladı.

  2 ay önce çiftleştirilen kedilerden ilk etapta 13 dişi gebe kalırken, 3 dişi Van Kedisi 8 yavru dünyaya getirdi. Kedilerin kızgınlık öncesi yoğun bir bakımdan geçirildiğini belirten YYÜ Van Kedisi Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Abdullah Kaya, sağlıklı kedilerin erken kızgınlık dönemine girdiğini söyledi. Geçen yıllarda ortalama yavru sayısının 40 olduğuna dikkat çeken Doç. Kaya,''Bu yıl iyi bir verim bekliyoruz. Çünkü çok iyi bir bakım yaptık. Beslenmelerine dikkat ettik. İlk etepta 3 kedimiz 8 yavru dünyaya getirdi. Şu anda doğumu yaklaşan 10 gebe kedimiz var. Bunlarda 1 hafta içinde doğum yapacak. Kedilerimizden gün geçtikçe daha saf yavrular elde etmeye başladık. Bu yıl 50 civarında yavru elde etmeyi bekliyoruz'' dedi.

  DHA
   

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN