Pazar, Nisan 14, 2024
More

  SON EKLENENLER

  3 ay içinde hamilelik şansınızı artırabilirsiniz!

  Atık maddeler ve antioksidan dengesinin bozulmasının kısırlık nedeni olabileceğini biliyor muydunuz? Uzmanlar, çocuk sahibi olamayan çiftlerin, uygulayacakları antioksidan detoks programıyla 3 ay içinde hamilelik şanslarını artırabileceklerini belirtiyor. 

  Çocuk sahibi olamayan çiftlerin yaklaşık yüzde 20’sini, “Nedeni bilinmeyen infertilite (kısırlık)” oluşturuyor. Bu sorunun yaklaşık yarısının ise “hücre stresi” nedeniyle meydana geldiği belirtiliyor. Hücre stresi, üremek için gerekli olan enerjinin üretimi sırasında oluşan nitrik oksit ve hidrojen peroksit gibi bazı atık maddeler yüzünden gerçekleşiyor. Acıbadem Maslak Hastanesi kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Prof. Dr. Tansu küçük, düşük dozlarda zarar vermeyen hatta yararlı bile olabilen bu atıkların yeterince temizlenememeleri durumunun hücre stresine neden olduğunu bunun da doku ve organ hasarına yol açtığını belirterek, “Antioksidan maddeler hücreler içinde oluşan atık maddeleri yok edip, ortaya çıkan hasarları onarıyor. 3 ay süresince uygulanacak antioksidan detoks programı ile ‘hücre stresi’ yüzünden çocuk sahibi olamayan kadınlarda hamilelik şansı artıyor ve mutlu sona ulaşma süresi belirgin derecede kısalıyor” diyor.

  Hücre stresi kısırlık nedeni
  Yaşamak ve üremek için ihtiyaç duyulan enerji, tüm hücrelerimizde olduğu gibi yumurtalıklarda yer alan üreme hücrelerinde de üretiliyor. Vücutta oksijen gerektiren üretim şeklinde ortaya çıkan enerjiye ATP (adenozin trifosfat) deniyor. Bu enerjinin üretimi sırasında, tıpkı çalışan bir fabrikanın atıkları gibi, hidroksilradikalleri ve nitrik oksit ile başka atıklar oluşuyor. Reaktif oksijen parçaları (RoS) ya da prooksidanlar denen bu atık maddeler düşük dozlarda yararlı olurken, yeterince temizlenmemesi ve ortamda artması durumunda oluşan oksidatif stres; hücre, doku ve organlarda hasar oluşturuyor. Bunun sonucunda organın içinde bulunduğu sistem çalışmamaya başlıyor ve bu sorun üreme sisteminde ortaya çıkınca kısırlık gelişiyor.

  Hangi besinlerde hangi antioksidanlar bulunur?
  C Vitamini: Narenciye, çilek, brokoli, domates, tatlı biber, mango, üzüm, kivi, kuşkonmaz, bezelye, maydanoz, su teresi ve ıspanak.
  E Vitamini: Soğuk baskı zeytinyağı, buğday, sakatat, yumurta, patates, yapraklı sebzeler, fındık ve tahıllar.
  Selenyum: Ton balığı, bira mayası, tüm tahıllar ve susam.
  Çinko: Yağsız et, balık ve diğer deniz ürünleri, tavuk, yumurta, kabak ile ay çekirdeği, zencefil, maydanoz ve mantar.
  Karotenler: Havuç ve domates.
  Esansiyel yağ asitleri (Omega 3 ve 6): ketentohumu yağı, yağlı balıklar, ceviz ve yeşil yapraklı sebzeler.

  Antioksidanlar atık maddeleri yok ediyor!
  Kadın üreme sağlığında atık maddeler ve antioksidan dengesinin bozulması çeşitli hastalıklara yol açıyor. kısırlık da bu hastalıklar arasında yer alıyor. Sürekli sağlıklı beslenmenin atık madde ve antioksidan dengesinin bozulmasını önlediği, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan kurtulup antioksidan tedaviye başlanmasının hamilelik şansını ciddi oranda artırdığı belirtiliyor. Çünkü hücre içinde iç ve dış etkilerle oluşan atık maddeler “antioksidanlar” tarafından yok edilmekle kalmıyor, oluşan hasarlar tamir de edilebiliyor.

  Şansın en yüksek olduğu zaman ilk 4-5 ay
  Yumurtalıkta istirahat halinde olan bir kadın yumurtasının büyümeye başlayıp yumurtlama noktasına gelmesi için 90 günlük bir süre geçiyor. Detoks programından sonra beklenen etki de bu süreçten sonra ortaya çıkıyor. İlk 4 – 5 ayın, döllenme şansının en yüksek olduğu zaman olduğu belirtiliyor. Bu sırada hamilelik oluşmaması ve yaşın 35’ten küçük olması, 6 ay daha beklenmesini, yaşın 35’in üzerinde olması halinde ise zaman geririlmeden bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı’na başvurulmasını gerektiriyor.

  Detoks programının adımları

  • Hergün düzenli şekilde antioksidan içeren besinler tüketin.
  • Sigarayı bırakın.
  • Alkolü haftada 2 kadeh şarap ya da 1 kadeh sert içki ile sınırlandırın.
  • İdeal kiloda kalın.
  • Hergün 2 litre su içerek kanınızın akışkanlığını artırın. kanın akışkan olması besin maddeleri ile oksijenin hücrelere daha kolay iletilmesini sağlar.
  • Her gün 30 dakika yürüyüş ya da yüzme türü sporlar yapın. Hareket, kan dolaşımını hızlandırarak vücudun her dokusunun beslenmesini ve yeterli oksijen almasını sağlar.
  • Ropanediol, metilolakrilamid, monometil eter gibi zararlı kimyasallardan uzak durun. Bu maddeler yumurtalara doğrudan etki ederek bu organın genetik ve biyolojik kalitesini bozar.
  • Antioksidanları yeterli düzeyde alabilmek için beslenme dışında multivitamin, koenzim Q-10 ve l-arginin tabletleri kullanın.
  • Arı sütü tüketin.
  • Masaj, meditasyon veya köpük banyosu gibi yöntemlerle stresinizi azaltın.
  • Mümkün olduğunca sık cinsel aktivitede bulunun. Bu hem hamilelik şansınızı hem de genital bölge kanlanmasını artırarak detoksa yardımcı olur.

  Zararlı atıklar hangileri?

  • Atıklar, yani reaktif oksijen parçaları sadece enerji üretimi sırasında değil, dışarıdan gelen zararlı etkilerle de oluşuyor. Bunlar arasında:
  • Enfeksiyonlar,
  • Alkol,
  • Tütün,
  • Çevresel kirlilik,
  • Bazı ilaçlar,
  • Uzun süre güneşe maruz kalmak,
  • Aşırı fiziksel aktivite,
  • Yoğun stres,
  • Dengesiz beslenme bulunuyor.

  kaynak:hthayat.com

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN