30 yaşına gelmiş her kadının aşk hakkında bilmesi gerekenler

0
16

30’lu yaşların olgunluğu ilişkide bazı gerçeklerin farkına varmayı gerektiriyor. İşte o gerçeklerin henüz farkına varmayanlar için mehtapca’dan ufak bir hatırlatma yazısı…

saglik_ayak_mutlu_kadin_glr[1]30’una gelmek, ilk gençlik yıllarının acemiliğini geride bırakmak anlamına gelir. Her konuda olduğu gibi aşk konusunda da…

Hala bilmeyenler için, mehtapca’nın bu yazısında, 30 yaş olgunluğunda ilişkiler konusunda farkına varılması gereken gerçekler var.

Aşk yakın mesafede mümkündür
Öğrencilik yıllarında sevgilinizle ayrı olmak fazla dokunmayabilir ama artık okul bittikten ve belli bir kariyer sahibi olduktan sonra insan kendine düzenli bir hayat kurmak istiyor. Okul sonrası herkesin kendi memleketine dönmesi ya da farklı şehirlerde iş sahibi olması hayatı zorlaştırıyor. Uzak mesafeden ilişki yürütmek göründüğü kadar kolay olmayabiliyor. İnternet üzerinden haberleşmek zor olmasa da kucaklaşmak, sevginizi göstermek ya da birlikte sinemaya gitme keyfini yaşamak ne yazık ki mümkün değil.

Bir gün gelip de yine aynı şehirde bir araya geleceğiniz ümidiyle yıllarınızı sanal bir sevgiliyle geçirmekse hayatınızdan yıllarınızı çalmanız anlamına geliyor. Çoğu kimse bunu dile getiremese de aşk cesaret gerektiriyor. Sevdiğiniz kişinin sizin için, hayatındaki bazı şeylerden ödün vermesi, arada büyük bir mesafe varken aşk yaşanamayacağı gerçeğini bilerek size yaklaşması gerekir. 30 yaşına gelmişseniz artık beklentiniz tensel temasın mümkün olduğu bir ilişki yaşamak olmalıdır.

Mükemmeli beklememek gerekir
Bir erkekten hiçbir beklentinizin olmaması mümkün mü? Ya da şöyle soralım: İdealinizde bir erkek modeli hiç yok mu? Kadınlar detaylı düşünme biçimlerini ilişkiler için de kullanıyorlar ve mükemmeli aramaya girişiyorlar. İdeal erkek tipi diye bir şeyden söz ediyorlar. Tabii ki 30’lu yaşlara kadar… Çünkü olgunluk çağlarında artık mükemmel diye bir şeyin, mükemmel erkek diye birinin olmadığını kabul etmiş olmak gerekiyor.

İngiltere’de geçen yıl yapılan bir araştırma da mükemmel erkeğin var olmadığını ortaya koyuyor. 2000 kadın üzerinde yapılan çalışmada denekler partnerlerinin mükemmellik seviyesine en fazla yüzde 69 oranını verirken, araştırmaya katılan kadınların hepsi eşlerinin en az bir kusura sahip olduğunu belirtiyor.

Öküzün altında her zaman buzağı olmaz
Ne çok şeyi özetleyiverir, “Öküz altında buzağı aramak”. Henüz olgunlaşmamış kadınların düştüğü hataların başında gelir. Erkeklerin attığı her adımda, söyledikleri her sözde, her isteklerinde başka anlamlar aramak kadar yorucusu olamaz. Bir de aklınızdan geçenleri direkt karşı tarafa yansıtmadan kafanızın içinde yeni bir dünya savaşı yaşatmak da daha az yorucu değildir aslında.

Aklınızdan geçen her şeyi hiçbir süzgeçten geçirmeden ona söyleyin demiyoruz elbette, ama 30 yaş olgunluğuna erişmek, biraz da her şeyi akışına bırakabilmeyi, sevgiliye güvenmeyi ve ilişkiden zevk almayı başarabilmeyi gerektirir.

Küçük ikazlar sevgi gösterisidir
Arabada giderken, “Emniyet kemerini tak” diye ikaz ediyorsa, hasta olduğunuzda “İlacını içtin mi?” diye soruyorsa, işaret çok net: Sizi gerçekten seviyor. Başınıza kötü bir şey gelmemesini yürekten istiyor. 30’larınızdaysanız, size dair ikaz ve isteklerinden rahatsız olmak yerine, tadını çıkarma yaşına gelmişsiniz demektir.

Ama burada ince bir çizgi var; ikaz ve isteklerin hayatınıza dair değişiklikleri, kendi iradenizle verdiğiniz kararları yönlendirmemesi, zorunluluğa dönüşmemesi önemli. Sizi sevmesine izin verin, hayatınıza müdahale etmesine değil!

Sevgiliye askerlik arkadaşı gibi davranılmaz
Sevgilisiyle zaman zaman arkadaş gibi olmayı, sırlarını paylaşmayı isteyen erkeklerin aradığı sevgili, kadınsı olmayı becerebilen tiplerdir. Yani sizden cinsel anlamda etkilenip, size sarılmak ister erkekler. Kahve muhabbeti yapıp güreşmek istemezler. 30 yaş olgunluğuna erişmiş kadın, beğendiği erkeğe dostça davranır evet, ama işin romantik yanını asla gözden kaçırmaz. Flörtöz olmak, erkeğin sadece kötü günlerinde yaslanacağı bir omuz olmamak önemlidir.

Aşk ve sevgi birbirinden farklıdır
Aşk, gerçek bir ilişki olmaktan öte, hayal edilen bir birlikteliği, hatta bir kaynaşmayı temsil eder. Aşk bir heyecandır ve aşık olunan kişiyi olduğu gibi kabul etmeyi içerir. Zamanla görme kusuru düzelmeye başlar ve eğer birbirine uygun bir çift varsa ortada, yollarına aralarındaki sevgiyle devam ederler.

Prof. Dr. Mehmet Sungur, aşk ve sevgi arasındaki farkı şöyle tanımlıyor: “Aşk herkesin birbirine benzer biçimde hissettiği bir ihtiyaçtan doğar. Sevgi ise bir sanattır ve onu herkes farklı biçimde icra eder. Sevgi bir ihtiyacı içerse de ihtiyaçtan çok daha geniş bir yelpazeyi de içerir. Aşk, bir tutkuyu, sevgi ise bir şefkat ve sevecenlik halini simgeler. Aşk, insanın egosunu, sevgi ise ruhunu besler. Aşkta talepler, arzular vardır. Sevgi ise paylaşımdır. Sevgi vermesini bilir, aşk istemesini.”

İşte 30 yaş olgunluğu bu farkı fark etmeyi gerektirir.

Dünyada sadece bir tane ruh eşiniz yoktur
Evet, birine aşık olduğunuzda ruh eşinizi bulduğunuzu düşünebilirsiniz. Ama zamanla mantığınız devreye girdiğinde, eğer ilişkide yürümeyen bir şeyler varsa, hayattaki tek ruh eşinizi kaybettiğiniz hissine kapılmamalısınız. Çünkü artık 30’unuza geldiniz. Bu yaş olgunluğundaki kadınlar, kendilerini, kaybettikleri erkeğin ideal erkek olduğuna şartlandırarak yeni fırsatlara karşı kendilerini kapatmazlar.

Konuyla ilgili diğer yazılarımız

Aşk bir hastalık mı?
Dr. Sabri Derman aşk için “Ne hastalıktır, ne anormallik. Her insanda farklı ortaya çıkan bir insanlık halidir” diyor.

Aşk ve sevgi arasındaki fark nedir?
“Aşk herkesin birbirine benzer biçimde hissettiği bir ihtiyaçtan doğarken, sevgi ise bir sanattır ve onu herkes farklı biçimde icra eder” diyen Prof. Dr. Mehmet Sungur, zihnimizi kurcalayan aşk ve sevgi sorunsalına ışık tutuyor.

40’ından sonra aşk yaşanır mı?
İnsan neden 40 yaşından sonra yeni bir aşk arar? 40’lı yaşlarda yeni bir ilişki yaşamanın avantajları nelerdir? Psikolog Dr. Başak Demiriz 40’ından sonra aşk yaşarken dikkat edilmesi gerekenleri anlatıyor.

 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir