Cumartesi, Eylül 25, 2021
More

  SON EKLENENLER

  9 adımda sevgilinizle mutluluğu yakalayın…

  Sevgiliniz veya eşinizle sürekli kavga mı ediyorsunuz? Başkalarının sizden daha mutlu mu olduğunu düşünüyorsunuz? İşte daha mutlu bir ilişki için ipuçları…
  Sorunları tartışmadan çözün
  Sevgilinize, istediğiniz ve yapmadığı şey hakkında kızmadan önce kendinize şunu sorun “Bu beni ne kadar etkiledi?” Eğer etkilemediyse, susun ve kavgadan kaçının. Herşeyden önce sonuçtan etkilenecek olan sevgiliniz siz değilsiniz.

  Ona sorular sorun
  Sevgilinizin unutkanlığı sizi etkiliyorsa, yapmanız gereken onu bunu yapmaktan alıkoyanın ne olduğunu bulmanızdır. Nötr ve saygılı sorular sorun mesela “Bana ne olduğunu anlatır mısın?” veya “Anlayamıyorum, kaçırdığım bir şey mi var?” gibi. Böylece gözünüzün önünden bulunmayan iyi bir neden bulacaksınız. Bu da sizi esip gürlemekten alıkoyacaktır.

  Kibar olmayı deneyin
  Bir şey istediğinizde şikayet edip, söylenmek yerine kibar olmayı deneyin. Mesela “O bilgisayarın başından kalk” demek yerine “Canım çok sıkıldı, televizyonu birlikte izleyeceğim birine ihtiyacım var” demeyi deneyebilirsiniz.

  “Sen nasıl istersen” cümlesini hayatınızdan çıkarın
  “Sen nasıl istersen” diyerek pasif olmayın. Kısa süreli olarak ilişkinizi bir kavgadan kurtarabilir fakat kırılmanıza neden olabilir. Çünkü kararın büyük bir kısmını partnerinize bırakıyorsunuz. Bu da daha stres yaratan bir durum. Bunu yapmak yerine fikrinizi belirtin.

  Uzlaşma sağlayın
  Partneriniz sizi etkileyecek ve rahatsız edecek bir davranışta bulunduysa, çok klişe olan “Bunu nasıl yaparsın” tartışmasına girmeyin. Bunun yerine uzlaşma yöntemlerini deneyin. Mesela “Kişisel harcamalarda bütçe kısıtlamasına gidebiliriz” ya da “İkimiz için iyi olacak planlar üzerinde konuşmaya ne dersin?” gibi makul bir yolda anlaşabilirsiniz.

  Onunla ne kadar ilgilendiğinizi gösterin
  Bencil davranmayı bir kenara bırakın. Şu andan itibaren aileniz veya etrafınıdaki insanların hayatlarında önemli bir şey oluyorsa “Nasıl gidiyor?” diye sorun. Bu onlara en açık şekilde seninle ilgileniyorum mesajı vermenizi sağlar.

  Tartışmalardan kaçının
  Gittiğiniz yerlerde sürekli kendinizi sevgilinizle kavga ederken mi buluyorsunuz? Muhtemelen bunların nedeni de çok saçmadır. Konuşmayı sonlandırın. Birbirinizi daha fazla üzmemek için onun yanından biraz ayrılın.

  Çünkü kelimesi ile özür dileyin
  Sert bir tavırla sadece “Özür dilerim” demeniz yeni bir kavgayı ateşleyebilir. Bu nedenle “Özür dilerim” cümlesini sebebinizi açıklayan, kalbinizi kıran davranışla birlikte çünkü ile açıklayın. Araştırmalara göre çünkü eklediğiniz zaman daha inandırıcı oluyorsunuz.

  Aranızda özel olarak kalmasını istediğiniz şeyleri açığa mı vuruyor?
  Hiç olmadık yerde, gizli tutmak istediğiniz bir sırrınızı başkalarıyla mı paylaşıyor? “Bunu nasıl yaparsın?” demeden önce, onun bu davranışının sizi ne kadar üzdüğnü onunla paylaşın. Bir daha ki sefere bu derdinizi anlatırken ona kimseyle paylaşmamasını rica edin.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN