Pazar, Haziran 16, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Ahşap, Tahta Oyuncaklar Yeniden Moda oldu

  Yıllar önce oyuncakların tamamı tahtadan yapılırdı. Çocuklar açısından sağlıklı olan bu oyuncaklar, daha sonra hastalık tehlikesi saçan kimyevî maddelerle dolu plastik oyuncaklara yenik düştü.

  tahta-oyuncaklar[1]Dükkânların raflarında şimdilerde hiç rastlanmayan tahta oyuncakları yeniden piyasaya sürmek ve yaşatmak için Çanakkale’de önemli bir proje hayata geçirildi. Çanakkale Belediyesi tarafından kurulan Çabam Tahta At Çocuk Oyuncak Atölyesi’nde çalışn ev kadınları ve engelli vatandaşlar tahta oyuncaklar üretiyor.

  Türkiye’de benzeri olmayan atölyeye, geçen mart ayında ilk olarak 16 kadın kursiyer alındı. Geçen süre zarfında cihazları kullanmayı öğrenen kursiyerler, Truva atı, yapboz şeklinde saat, tekerlekli tavşan, kalemlik tavşan, tren, araba gibi oyuncaklar yapmaya başladı. Tamamı kayın, kontrplak ve Rus çamından yapılan oyuncakların en büyük özelliği sağlıklı olması. Boyanmalarında da su bazlı boya kullanılıyor. Çocukların oyuncağın boyalı kısmını ağzına sürmesi, herhangi bir tehlike oluşturmuyor. Kursta eğitim veren ağaç işleri teknoloji mühendisi Rafi Mandacı, ev hanımları ve engelli vatandaşların, sağlıklı oyuncaklar üreterek iş sahibi olacağını söylüyor. Mandacı, kimyasal madde kullanılmadığı için tahta oyuncaklara büyük talep olduğunu dile getiriyor.

  Kursiyerlerin çoğunun amacı, tahta oyuncak yaparak iş sahibi olmak. Gamze Kambur da kendi işini kurmak için kursa başvuranlardan biri. Kambur, “Tahta oyuncak yapan yer yok. Sağlıklı olduğu için de ilgi fazla. Bu yüzden kursa başvurdum, oyuncak yapma eğitimi aldım. Bundan sonra altı ay hem girişimcilik eğitimi alacağım hem de kendi dükkânımı açarak, yaptığım oyuncakları satacağım.” diyor. Leyla Eskiyusufoğlu’nun kursa gelme sebebi ise biraz farklı. Yeğenine tahta oyuncak arayıp bulamayan Eskiyusufoğlu, bu sırada kurs ilanını görünce başvurduğunu anlatıyor: “Yeğenime oyuncak yapmak için kursa geldim. Artık girişimci olup Türkiye pazarına tahta oyuncak sürmek istiyorum. İnsanlar da duyarlı bu konuda, talep fazla. Bu boşluğu değerlendirmek gerekiyor.”

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN