Pazartesi, Mayıs 27, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Aldatmalarda evlilik terapisi işe yarıyor mu?

  Aldatma evlilikleri nasıl etkiliyor? Boşanmak tek yol mu? Hangi…

  Davranış Bilimleri Enstitüsü Başkanı Psikolog Emre Konuk evliliklerde aldatma sonucunda neler olduğunu Pudra.com’a açıklıyor.İnsan aldatılınca ne hissediyor? Bu zor dönemde nasıl bir destek görürse rahatlayabilir? Davranış Bilimleri Enstitüsü Başkanı Psikolog Emre Konuk Pudra.com’a aldatma sonucu boşanmaları ve evlilik terapilerinin önemini açıklıyor.

  Hangi tür aldatmalar boşanmayla sonuçlanırsa daha iyi olur sizce?

  Aldatmayı adet haline getirmiş olan adamlar var. Aldatmadan duramayanlarla mümkünse evli kalınmasın derim. Çünkü çok yıpratıcı oluyor. Tabii gerçekten değişmek isteyenleri bu söylediğimin dışında tutuyorum. Bir de çift kendi arasında kopmuşsa, arada duygusal bir mesafe varsa, cinsellik ortadan kalkmışsa ya da eşler aynı evde yaşamalarına rağmen fazla bir şey paylaşmıyorlarsa ayrılmak her iki taraf için de daha iyi olabilir.

  Başından aldatma geçmiş bir ilişki genellikle evlilik terapisi ile kurtulabiliyor mu?

  Evlilik terapisi büyük ölçüde işin içinde oluyor ama kurtuluş travma terapisiyle oluyor. Aldatma bir travmadır çünkü. Travmayla ilgili teknikler uygulanırsa problem daha hızlı şekilde çözülebilir.

  Travma terapisinde ne yapıyorsunuz?

  İnsan hayatı anılardan oluşur. İyi anılar ve kötü anılar beyinde saklanır. Nötr anıları beyin saklamıyor, atıyor. Çünkü her ikisinin de hayatta kalmayla ilgili bir fonksiyonu var. ‘Kötü anıyı unutmamalıyım ki bir daha başıma geldiğinde hayatımı kurtarabileyim’ diye düşünülür. Travma yaşandığı anda bellekte yer eder. Travma çalışması da bu anıyı nötr hale getirme üzerine kuruludur. Travma çalışmasında resimler, anılar, anıyı meydana getiren seslerle çalışılıyor. Aldatılmış bir insan için de hedefimiz aldatıldığını ilk öğrendiği anın nötr hale getirilmesi.

  kaynak:kadinvekadin.net

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN