Pazartesi, Mayıs 27, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Anne sütüne yardımcı doğadaki bitkisel süt:’Üzüm’

  Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev yapan Yrd. Doç. Dr. Aysun Çetin “Üzüm suyu, özellikle bebeklerin beslenmesinde anne sütü yetmediği durumlarda tavsiye edilen çok değerli bir gıda maddesidir. Bu nedenle diğer bir adı da bitkisel süttür” dedi.

  Üzüm ve üzüm çekirdeği başta olmak üzere antioksidanlar, kanser biyokimyası, kök hücre biyolojisi, fitoterapi, anti-aging ile ilgili bilimsel yayın ve bildirileri bulunan, 2004 yılında Türk Hematoloji Derneği Genç Araştırmacı ve 2008 ile 2010 yıllarında ise Gevher Nesibe Bilimsel Araştırma Teşvik Ödülleri’ni kazanan Yrd. Doç. Dr. Çetin şu bilgileri verdi:

  Üzüm suyu, özellikle bebeklerin beslenmesinde anne sütü yetmediği durumlarda tavsiye edilen çok değerli bir gıda maddesidir. Bu nedenle diğer bir adı da bitkisel süttür. Üzüm suyu, litrede yaklaşık 150 gram şeker içer­mekte olup, bu şekerin çoğunluğunu glikoz ve fruktoz, az miktarını ise sukroz oluşturmaktadır. Son zamanlarda üzümün bolca bulunduğu Fran­sa ve İtalya’da üzüm çekirdeği tüketilmesini doktorlar yaygın bir şekilde öneriyor. Bu ülkelerdeki doktorlar üzüm çekirdeğini, beyne ve kalbe giden kan akımını düzenlemek için, varis, ciltteki bazı renk bozuklukları, kol ve bacaklarda karıncalanma, diş etlerinde kanama, glokom, hemoroit, fazla âdet kanaması ve damar sertli­ğine karşı tedavide tavsiye ediyor. Üzüm çekirdeği özütü vücut tarafından kısa sürede hızla emilir ve hiçbir yan etkiye neden olmaz.

  ABD New York Long Island Üniversitesi’nde deney hayvanları üze­rinde üzüm çekirdeğinin güvenirliliği test edilmiş ve her­hangi bir yan etkiye rastlanmamıştır.

  Peki nasıl tüketmek gerekir?

  Taze olarak tüketimi dışında üzüm çekirdeği günde bir avuç kuru üzüm yenilerek de üzüm çekirdeği alınabilir. Ya da bir tatlı kaşığı üzüm çekirdeği tozu bal ya da yoğurtla karıştırılıp alınabilir.

  Açıkta satılan öğütülmüş üzüm çekirdeği kullanmaktan ka­çınılmalıdır. Havayla temas etmesi üzüm çekirdeği tozunun sterilize özelliğini kaybetmesine neden olabilir. Üzüm çekirdeği tozu öğütüldükten sonra iyice kurutulup hava almayacak şekilde paketle­nirse dayanma süresi en az bir yıldır. Öğütülmüş tozlar havayla temas ettiği zaman toksik maddeler açığa çıkması sonucu tadında acılaşma meydana gelebilir. Bu nedenle satın aldığınız üzüm çekirdeği tozunun paketini açtıktan sonraki raf ömrü en fazla iki aydır.

  Çekirdeği alıp evde kahve değirmeninde taze olarak öğütmek ve bu şekilde tüketmek daha sağlıklı olduğu için önerilir. Çekirdeğin öğütmediğiniz kalan kısmını tazeliğini ve etkisini kay­betmemesi için buzdolabında ışık görmeyecek ve hava almayacak şekilde muhafaza etmeniz gerekir. Üzüm çekirdeğinin, kozmetik alanında üzüm çekir­deği kremi, şampuan, sabun gibi kullanılan şekil­leri de vardır.”

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN