Cumartesi, Aralık 9, 2023
More

  SON EKLENENLER

  Aspirin kanser riskini azaltıyor!

  Yeni araştırmalara göre, günlük düşük oranda alınan aspirin, kansere yakalanma riskini azaltıyor!

  Guardian gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre, günlük az miktarda alınan aspirin, kanseri önleyip, yayılmasını engelleyebiliyor. Oxford Üniversitesi’nden Dr. Peter Rothwell ve John Radcliffe Hastanesi çalışanlarının Lancet ve Lancet Onkoloji çalışanlarının ortak yürüttüğü çalışma sonrası hergün uzun süre alınan aspirin, 10 sene sonra bağırsak kanseri riskini ve diğer çok bilinen kanserlere yakalanma riskini düşürüyor. Fakat bazı uzmanlar, uzun dönem aspirin kullanımının farklı yan etkilerinden endişeli. Çünkü aspirinin mide kanamasına yol açabileceği söyleniyor.

  Yeni araştırmaya göre, aspirin kanserle savaşta en önemli silah. Günde düşük miktarda alınan aspirin 3 sene sonunda erkeklerde %23, kadınlarda ise %25 kansere yakalanma riskini azaltıyor. Böylece kanserden ölme riski %15 azalmış oluyor. 5 sene boyunca kullanıldığı takdirde ölüm riski %37 oranında düşüyor.

  Diğer bir araştırma aspirinin kanserin diğer organlara yayılmasını engellediği sonucunu ortaya çıkarmış. Bilim adamları; aspirinin kanserin başka organlara yayılmasını engellemesinin nedeninin pıhtı hücrelerindeki etkisi olduğunu söylüyorlar.

  Dr. Ruthwell aspirinin kanser üzerindeki etkisinin tedavi sürecinde çok yardımcı olabileceğini söylüyor ve “Daha önce hiçbir ilaç kanserin diğer organlara yayılmasını engellemede bu kadar belirgin bir özellik göstermemişti” diye de ekliyor.

  Diğer yandan uzmanlar aspirinin bu yararının kalp hastaları ve kalp krizi riski olanlar tarafından kullanılmasını önermiyor. Pıhtılaşmayı artıran aspirinin iç, mide ve beyin kanamasına neden olma olasılığının göz önünde bulundurulması konusunda uyarıyor.

  Amerikan Sağlık Departmanı yetkilileri insanların bu konuda ciddi bir şekilde bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi. Buna neden olarak ise insanların aspirinin yararları kadar zararları olduğunun da farkına varmaları gerektiğini gösterdi.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN