Cumartesi, Eylül 25, 2021
More

  SON EKLENENLER

  Bebeğinizdeki Bu Belirtiler Varsa Dikkat!

  Bebekler büyürken mutlaka hastalanacaktır. Ama bazı belirtiler var ki, ihmale gelmez…

  Anne-baba olduktan sonra çocuğunuzun sağlık durumu sizi ilgilendiren ve bir zaman sonra adeta sizi uzman yapan konu olacaktır. Ama bazı belirtiler hemen müdahale gerektirebilir. Bunları göz önüne alarak, “ateştir düşer, kızarıklık alerjidir geçer” dememeniz gerekiyor. Bu önemli belirtileri bilip de önemsemeniz, çocuğunuzun sağlığı için son derece önemli.

  Yüksek ateş

  üç aylıktan küçük çocuklarda 38 ve daha yüksek, 3-6 ay arasında 38.3, 6 ay-2 yaş arasında da 39.4 derece ateş, hemen müdahale edilmesi gereken dereceler. Doktorlara göre, çocuğun durumuda bu arada çok önemli. 3 aylık çocuklarda durum daha farklı. çünkü 38 dereceye varan ateş, acilen müdahale gerektiriyor. İdrar yolu enfeksiyonu gibi bakteriyel bir virüsten kaynaklanan hastalıklarda bu, vücuda hemen yayılabiliyor ve hastalığı istenmeyen yerlere götürebiliyor. Bu yüzden bu gibi durumlarda hemen doktorunuzu arayın veya acil servise gidin.

  Karnın sağ alt tarafındaki ani giren kramplar

  Eğer çocuğun sağ alt tarafında bir ağrı varsa ona zıplamasını söyleyin. Zıplamak çok acı veriyorsa bu apandisit belirtisi olabilir. Ağrı, göbek deliğinin etrafından sağ alt tarafa da yayılıyor olabilir. Bazen ishal, sonra karın ağrısı ve kusma ve ateş görülebiliyor. Bu belirtileri fark ettiğinizde hemen doktorunuzu arayın, çünkü apandisit çok çabuk ilerler. çocuk 4 yaşın altındaysa, ani karın kramplarından sonra bir an kendini iyi hissediyorsa ve buna ateş, dışkıda kan eşlik ediyorsa hemen bir hastaneye gitmeniz gerekir. Uzmanlar bunun bir başka hastalık belirtisi olabileceğini söylüyor.

  Tedaviye cevap vermeyen 3 gün süren ateş

  Eğer çocuğunuza ateş düşürücü verdiğiniz halde 4-6 saat içinde ateşte düşme olmadıysa ya da düşüp tekrar çıktıysa, hemen doktorunuzu arayın. Bu, enfeksiyonun vücudun savaşabileceğinden çok daha güçlü olduğunu gösterir. Israrcı ateşlerde analiz gerekebilir. Doktorunuzun vereceği antibiyotik tedavisini almanız gerekecektir.

  Şekli değişen bir ben

  Çocuğunuzun cildinde benler varsa bunları takip edin. Şekli ve kenarları düzensiz olan, birden fazla renk içeren kabarık benleri hemen doktorunuza gösterin. Olası cilt kanserinin belirtileri olabilir.

  Sabahın erken saatlerinde ortaya çıkan baş ağrısı ve kusma

  Bu, migren işareti olabilir. Ailesel yatkınlık ile küçük yaşlarda ortaya çıkabilen migren tehlikeli olmasa da doktora görülmesi gereken bir durumdur. Gece yarısı da olabilen bu ağrılar, başka bir hastalığın belirtisi de olabileceğinden önemsenmelidir.

  Dil, dudak ve gözlerde şişme

  Tüm bunlara kusma ve kaşıntı da eşlik ediyorsa, alerjik bir reaksiyonla karşı karşıyasınız demektir. Soluma problemleri ve şişme de varsa, çocuğa önce antihistaminik verip, daha sonra acilen hastaneye gitmeniz gerekir.

  Derin kesik ve durmayan kanama

  İçine kulak çubuğu girebilecek kadar kesik veya baskı uygulandığı halde 1-2 dakika içinde durmayan kanama varsa, tıbbi uygulamaya ihtiyaç vardır. Dikiş atılması gerekebilir. Hemen hastaneye gitmelisiniz.

  Hızlı ve hırıltılı, ıslığa benzer ses çıkaran nefes

  Uzmanlara göre, nefes alırken burun yerine ciğerlerden ve gögüsten gelen sesler tehlikeli olabilir. Bu tarz solumalar, alerjik reaksiyon, astımsal tıkanmalar, krup, zatürre atakları olabilir. çocuğun nabzına bakın. 30 saniye boyunca kaç nefes aldığını sayın ve 2 ile çarpın. Yeni doğanlar için 60’dan az, 1 yaşından küçüklere 40’dan az, 1-3 yaş için 30’dan az, 4-10 yaş için, 24’den az olmalıdır. Sonra hemen hastaneye gitmeniz gerekir.

  Kuruyan dudaklar, bıngıldakta düzleşme, çok kuru cilt ve kusma-ishal

  Tüm bu belirtiler vücudun susuz kaldığının işaretidir ve hemen müdahale gerektirir. çünkü susuzluk, şoka yol açabilir. çocuğunuza su içirip hemen hastaneye gidin.

  Ateş, boyun tutulması, başağrısı

  Tüm bunlara ciltte çürüğe benzer veya kırmızı noktalar halindeki deri döküntüsü de eşlik ediyorsa, bu menenjit başlangıcı olabilir. Acilen tıbbi müdahale gerektirebilir. Hemen hastaneye gitmelisiniz.

  (Kaynak: Womenist.net

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN