Cumartesi, Eylül 25, 2021
More

  SON EKLENENLER

  Bebeğinize ek besin verirken nelere dikkat etmelisiniz?

  Acıbadem Hastanesi uzmanları bebeğinize 6.aydan itibaren ek besin vermeye başladığınızda dikkat etmeniz gereken tüm detayları sizler için anlatıyor…
  Acıbadem Hastanesi uzmanları bebeğinize 6.aydan itibaren ek besin vermeye başladığınızda dikkat etmeniz gereken tüm detayları sizler için anlatıyor…

  6-7 ay arasında yumuşak ezme kıvamında ve sıvı besinleri,

  7-8 ay arasında pütürlü ve püre kıvamında besinleri,

  8-12 ay arasında püre kıvamında çatalla ezilmiş besinleri,

  12. aydan itibaren kolay çiğnenebilen tüm yiyecekleri verebilirsiniz.

  12. aydan önce inek sütü verilmemelidir.

  Ek besinleri birer birer deneyerek, ilk olarak bebeğiniz açken ve az miktarlarda kaşık veya bardakla veriniz. Sabırlı, deneyen ve telaşsız bir tutum içinde olmanız bebeğinizi rahatlatacak, sizin de kolay sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

  Gıdaları birbiri ile karıştırmak, daima şekerli tadında vermek bebeğinize bir müddet sonra itici gelebilir. Bebeğiniz yeni tatlara alışamaz, ilerde kilo sorunu olan ama tatlıdan vazgeçemeyen çocuğa dönüşebilir.

  Bebeğinizin reddettiği ve asla tatmak istemediği bir besini bir müddet vermeyip, sonra açken deneyiniz, yine istemezse ısrar etmeyip, 2-3 ay sonra tekrar deneyiniz.

  Besin gruplarının hazırlanma ve pişirilme yöntemleri farklı farklıdır. Beslenme ve Diyet Uzmanınızdan doğru teknikleri öğreniniz. Ancak, bebeğinize verdiğiniz her besin temiz ve taze olmalı, sık ısıtılmamalıdır.

  Pişirilen besinlere tuz ilavesini 12. aya kadar yapmayınız. Bu aylarda çiğneme ve dil hareketleri gelişen çocuk zaten masada aile ile yemeğe oturacağından az tuzlu ve baharatsız ev yemeklerini artık tadabilir.

  Balın içinde özel bakteri sporu olma olasılığı nedeniyle, ilk 12 ay bebeğinize bal verilmesi tercih edilmez. Alerji yaptığına inandığınız bir gıda varsa bir müddet yedirmeyip, sonra tekrar gözlemleyerek (döküntü, ishal gibi) deneyiniz.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN