Pazartesi, Mayıs 27, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Bebeklerde saç dökülmesi normal midir?

  Evet, bebeklerin saçları ilk aylarda dökülür ve bu oldukça normal bir durumdur.

  Hamileliğin 6. haftasında fetüsün saç kökleri oluşmaya başlar. Bu dönemde bebeğin sadece başında değil omuzlarında ve sırtında da saç şeklinde tüyler çıktığı görülebilir.

  Bunlar bebek tüyleridir ve ileride dökülecektir. Bebeğin gerçek saç rengi ise zamanla belli olacaktır ve muhtemelen değişecektir. Bazı bebekler tamamen kel doğabilir, ancak çoğunun ensesinde saç bulunur. Bu bölge oldukça yumuşaktır ve saçlar açık renklidir.

  Yeni doğan saçları doğumdan 3–4 hafta sonra dökülür. Bunun nedeni tam olarak bilinmemektedir ancak yerlerine yeni saç çıkacaktır. Yeni çıkan saçlar öncekinden çok daha fazla ve belirli bir ölçüde büyür.

  Bebeklerde saç dökülmesi normal midir?

  Evet, bebeklerin saçları ilk aylarda dökülür ve bu oldukça normal bir durumdur.
  Bu durumun sebebi hormonlardır. Doğumdan önce bebeğinizin hormon seviyesi, anne karnında olduğundan yüksektir. Doğumdan sonra bu değerler düşmeye başlar ve bu yüzden saçlarının büyümesi durur. Bu dinlenme döneminde saçlar dökülür ve bebeğiniz yeni bir büyüme evresine girer.

  Ayrıca bebeklerin başındaki saçların yoğunluğunun farklı olması sürekli yatar pozisyonda olmasından kaynaklanır. Yastığa ve araba koltuğuna sürekli değen bölgelerde daha az saç çıkar. Bebeğiniz oturmaya başladığında saç uzaması da normale dönecektir ve başının her yerinde daha dengeli olacaktır.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN