Pazar, Haziran 16, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Bel ağrısına dikkat

  Başlangıçta çabuk düzelen ve tarif edilemeyen sinsi bel ağrılarının iltihabi nedenden kaynaklanma ihtimali yüksek.

  © Copyright 2012 CorbisCorporationTürkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzman Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oktay Arpacıoğlu, erkeklerde daha sık görülen, omurgayı etkileyen, kronik, ilerleyici, ağrılı ve sebebi bilinmeyen romatizmal bir hastalık olan ”Ankilozan Spondilit” (AS) ile ilgili AA muhabirine bilgi verdi.

  Bel ağrısının, sık rastlanan ve nedeni mutlaka araştırılması gereken bir sağlık problemi olduğunu vurgulayan Arpacıoğlu, bu rahatsızlığın 45 yaş altında en sık, 45 yaşın üstünde ise 3. sıradaki özürlülük nedeni olduğunu vurguladı.

  3 aydan uzun süreli kronik bel ağrısı çeken hastaların yüzde 5’inde ”Ankilozan Spondilit” veya ”Spondilartropati (SpA) geliştiğini bildiren Prof. Dr. Arpacıoğlu, ”Ankilozan Spondilit ile ortaya çıkan bel ağrısı, iltihabi tarzdadır ve diğer bel ağrılarından ayırt edilmesini sağlayan önemli bulguları vardır. Bunlardan yaş çok önemli bir faktördür. 40 yaşın altında olmak iltihabi bel ağrısı açısından risk faktörüdür. Bel ağrısının sinsi başlangıçlı olması ise diğer bir özelliğidir. Başlangıçta çabuk düzelen ve tarif edilemeyen sinsi bel ağrılarının iltihabi olma ihtimali yüksektir. Bu hastalıkta ağrı başlangıçta çabuk düzelir ve belirsizdir. Ağrının başlangıcını birçok kişi tam olarak tarif edemez” dedi.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN