Salı, Şubat 27, 2024
More

  SON EKLENENLER

  ‘Bir elimi sen tut, koruyucu ailem ol’

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen uygulama kapsamında ülke genelinde 1433 ‘Koruyucu aile’, 1659 çocuğun bakımını üstlendi.

  Listenin başında 266 koruyucu aile ve 298 çocuk ile İzmir yer aldı.

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen 'Koruyucu aile' uygulaması, ülke genelinde büyük ilgi gördü. Bakanlığın, 1980'li yıllardan beri var olan 'Koruyucu aile' uygulamasına yönelik toplumsal duyarlılığı artırma çalışmaları sonuç vermeye başladı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın verilerine göre Türkiye genelinde 1433 koruyucu aile, 1659 çocuğun bakımını üstlendi.

  İZMİR LİSTE BAŞI OLDU

  Listenin başında 266 'Koruyucu aile' ve bu ailelerin yanında barındırılan 298 çocuk ile İzmir yer alırken, onu 120 koruyucu aile ve 132 çocuk ile Ankara takip etti. İstanbul'da ise 120 koruyucu aile yanında 130 çocuk barınıyor. Listeye göre 109 koruyucu aile ve 118 çocukla Kayseri dördüncü sırada yer alırken; Kayseri'yi 80 aile ve 90 çocuk ile Bursa, 52 aile ve 63 çocuk ile Mersin, 48 aile ve 51 çocuk ile Samsun, 45 aile ve 62 çocuk ile Kahramanmaraş, 41 aile ve 46 çocuk ile Isparta, 41 aile ve 47 çocuk ile Balıkesir, 40 aile ve 45 çocuk ile Denizli, 38 aile ve 46 çocuk ile Konya, 37 aile ve 60 çocuk ile Hatay, 34 aile ve 39 çocuk ile de Antalya takip etti.

  İstatistiklere göre, 20 ilde yapılan başvurular ve toplantılara rağmen bu uygulamada rakamsal bir gelişim sağlanamadı.

  KRİTERLERE GÖRE DEĞERLENDİRİLİYOR

  Çeşitli nedenlerle bir süre için öz ailesi yanında bakımları sağlanamayan çocukların eğitim, bakım ve yerleştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli, ücretli veya gönüllü statüsünde üstlenilmesini içeren koruyucu aile uygulaması hakkında bilgi veren Antalya Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu, Türk vatandaşı olan ve Türkiye'de ikamet eden 25-65 yaş arası, en az ilkokul mezunu, düzenli gelire sahip olan herkesin koruyucu aile olmak için başvuruda bulunabileceğini aktardı.

  EVLAT EDİNMEYLE KARIŞTIRILIYOR

  Başvurular değerlendirildikten ve gerekli inceleme yapıldıktan sonra, ailenin koruyucu aile olup olamayacağının kararlaştırıldığını dile getiren Cevheroğlu, 'Bir elimi de sen tut, koruyucu ailem ol' sloganıyla yürütülen 'Koruyucu aile' uygulamasının evlat edinmeyle karıştırılmaması gerektiğini ifade etti. Koruyucu ailenin evlat edinme değil, çeşitli nedenlerle ailelerinden ayrılan çocukların bakımlarını üstlenmek olduğunu kaydeden Cevheroğlu, bu konunun daha iyi anlaşılması ve tanıtılması için bilinçlendirme çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

  GENELDE YAŞI KÜÇÜKLER İSTENİYOR

  Koruyucu aile uygulaması sayesinde ailelerin bir birey, çocuğun da bir aile kazandığına vurgu yapan Cevheroğlu, bu uygulama sayesinde toplumun ileride yaşayacağı sorunların önüne geçilebileceğini söyledi. Antalya'da koruyucu aile olmak isteyenlerin genel olarak küçük yaşta çocukları istediklerini anlatan Cevheroğlu, kentte koruyucu aileye muhtaç çocukların genelde yaşlarının büyük olduğunu belirtti.

  ÇOCUK İÇİN HER AY ÖDEME YAPILIYOR

  Çocukların bakım, eğitim ve yerleştirilme harcamalarına yönelik koruyucu ailelerin talepte bulunması halinde her çocuk için yaş aralığına göre değişen oranlarda her ay 350 ile 778 lira arasında ödeme yapılıyor. Engelli çocuklar için bu miktar yüzde 50 artırılarak ödenirken, çocukların giyim masrafları için yılda iki kez aylığın iki katı, okul masrafları için de yılda bir kez aylığın üç katı ödeme yapılıyor.

  DHA

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN