Cuma, Ağustos 12, 2022
More

  SON EKLENENLER

  Boyun ağrıları neden olur ayakkabı seçimlerine dikkat!

  Boyun ağrıları neden olur? Soğuk havalarda sadece üst solunum yolları değil bel be boyun ağrılarına da dikkat! Ayakkabı seçimleri tetikliyor!

  Havaların soğumasıyla beraber bizleri tedirgin eden rahatsızlıkların başında üst solunum yolu enfeksiyonları geliyor. Ancak dikkate almamız geren rahatsızlıklardan biri olan omurga rahatsızlıkları olmalıdır. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Gülşah Öztürk kış aylarında bel, boyun ve sırt ağrılarından korunma yöntemlerini elmaelma.com okurlarına anlattı, önemli uyarılarda bulundu.

  Bu gerilmenin omurgadan çıkan sinir uçlarını zorlaması sonucunda da ağrı gelişiyor. Ayrıca eklemlerde ödem varsa ısıda düşme olduğunda bu ödem artabiliyor ve bunun sonucunda ağrıya neden olabiliyor. İsveç’te yapılan ve yaklaşık 135 bin erkek işçiyi kapsayan büyük bir çalışmada, gün içerisinde soğuk havada çalışan gruplar incelenmiş. Araştırmacılar açık havada çalışanlarda, günün çoğunu iç mekanda geçiren çalışanlara göre bel ve boyun ağrılarının daha sık görüldüğünü tespit etmişler.

  AYAKKABI VE BOT SEÇİMLERİ OMURGAYI ETKİLİYOR!

  Travmatik bir düşüş sonrası bel fıtığı, omurgada kırık, kaslarda ve tendonlarda incinme ile yırtık gibi sorunlar oluşabiliyor. Bu tür problemler de soğuk havalarda ağrının şiddetlenmesine neden olabiliyor. Özellikle kar yağan günlerde, kayıp düşme riskini azaltacak türde ayakkabılar ve botlar tercih edin.

  VÜCUT ISINIZA DİKKAT!

  Öncelikle soğuk havalarda dışarı çıktığınızda vücut ısınızı ideal seviyede tutabilecek şekilde giyindiğinizden emin olmalısınız. Özellikle boyun ve bel çevreniz doğrudan soğuğa maruz kalmayacak şekilde giyinin. Soğuk havalarda atkı kullanmayı ihmal etmeyin. Belinizi açıkta bırakan kısa kazak ve gömleklerden de kaçının.

  TERLEDİKTEN SONRA DIŞARI ÇIKARKEN İKİ KERE DÜŞÜNÜN!

  Vücut ısınızda ani düşüşe yol açabilecek davranışlardan kaçının, örneğin terledikten sonra hemen dışarıya çıkmayın. Soğuk havalarda kollarımıza ve bacaklarımıza giden kan oranı azalarak, vücudumuzda bulunan kanın çoğu hayati organlarımıza; beyin, kalp, akciğer ve bağırsaklarımıza gider. Omurgayı destekleyen yapılarda mevcut kan dağılımı azaldığı için ekstra bir gerginlik oluşuyor. Bunun sonucunda kaslarda kramp gelişebiliyor ve bu da yine sırt bel ya da boyun ağrısına neden olabiliyor.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN