Pazar, Haziran 16, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Bu aylarda göz kuruluğu artabilir

  Op.Dr. Levent Ölmez, gözde yanma, batma, kızarma, kumlanma gibi şikayetlerin göz kuruluğu belirtisi olduğunu söyledi.

  Gözyaşının temel görevlerinin gözün şeffaf ön yüzeyi olan korneanın sinirlerinin tahriş olmasını engellemek, gözün net, rahat görüşünü sağlamak olduğunu kaydeden Dünyagöz Antalya’dan Op.Dr. Levent Ölmez, “Gözün ön tabakasını kaplayarak pürüzsüz hale getiren gözyaşı, gözün oksijen almasını ve beslenmesini sağlar” dedi.

  GÖZÜN KALKANI

  Gözyaşının yapısında bulunan maddeler sayesinde dışarıdan gelen hastalıklara karşı gözün savunma bariyeri konumunda olduğunu ifade eden Dr. Ölmez, şöyle konuştu: “Gözyaşı yabancı maddelerin göze teması durumunda gözü yıkayarak temizler. Adeta gözün kalkanı olan gözyaşı eksikliği gözde uzun vadede ciddi problemlere hatta körlüğe gidebilecek durumlara yol açabilir. Bu sebeple ciddi olarak değerlendirilmesi ve tedavi edilmesi gereken bir durumdur.”

  KLİMA VE BİLGİSAYAR GÖZ KURULUĞUNU TETİKLİYOR

  Klimalı ortamların ve uzun süre bilgisayar başında kalmanın göz kuruluğunu tetiklediğini ifade eden Dr. Ölmez, şunları söyledi:
  “Günümüzde maalesef zamanımızın büyük kısmını klimalı, kuru hava ile havalandırılan ofislerde ve bilgisayar başında geçirmek zorundayız. Bu çevresel şartlar ciddi göz kuruluklarına yol açabilir. Bu sebeple ekran başında ve ofiste çalışanların düzenli aralar ile göz kontrolü yaptırmaları gereklidir. Bunun yanında açık hava şartlarında çalışanlar için de belli riskler mevcuttur. Küresel ısınma ile birlikte atmosferinde değişmesi açık hava şartlarında çalışanlarında da benzer durumların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Uzun süreli kontakt lens kullanıcılarının da göz kuruluğu konusunda dikkatli olması gerekmektedir. Tıpkı cilt ve saçta olduğu gibi, gözyaşı miktarımızda yaşın ilerlemesiyle birlikte azalma görülür. Göz kuruluğu hem erkekleri hem de kadınları her yaşta etkileyebilse de, rahatsızlık kadınlar arasında özellikle menopozdan sonra daha yaygın görülmektedir. Göz kuruluğu olan hastaların romatolojik hastalıklar yönünden de tetkik edilmesi gereklidir.”

  GÖZ KURULUĞU TEDAVİSİNDE KANSER İLACI

  Göz kuruluğu tedavisinde temel amacın göz ıslaklığını temin etmek, gözyaşını artırmak ya da kaybını azaltmak olduğunu bildiren Dr.Ölmez, kanser tedavisinde kullanılan bir ilacın damla formunun göz kuruluğunun tedavisinde kullanıldığını belirtti. Op.Dr. Levent Ölmez, hastalıkla başetme yollarını şöyle sıraladı: “Öncelikle bulunulan odanın nem oranı artırılmalı, güneşli ortamlarda güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Sık aralıklarla kullanılan suni gözyaşları tedavimizin ilk basamağıdır. Fakat suni gözyaşları orta ve az dereceli kuruluklarda yeterli olup daha ileri durumlarda yeterli olmayabilir. Gözyaşı kanallarına gözyaşı kaybını azaltmak adına geçici olarak tıkaç takılması, aynı bölgenin kalıcı olarak tıkaçlarla kapatılması ve daha da ileri durumlarda temel olarak kanser tedavisinde kullanılan ilaçların seyreltilmiş hallerinden oluşan ilaçlarla gözyaşı salgılama sisteminin yeniden düzenlenmesi gibi yöntemler uygulanmaktadır. Kanser ve vücudun savunma mekanizmasının dengesini bozan hastalıklarda kullanılan Siklosporin A’nın sulandırılmasıyla elde edilen ilaç, göz kuruluğunun tedavisinde de kullanılarak ciddi olumlu sonuçlar sağlamıştır. İlaç şu an başarıyla ileri derece göz kuruluklarında ve göz kuruluğu ile giden sistemik hastalıklarda kullanılmaktadır.”

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN