Pazartesi, Mayıs 27, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Çekicilik cinsel başarının garantisi mi?

  Kusurlarınız yüzünden mutsuz musunuz? Veya size göre sadece çekici kadınlar mı mutlu bir cinsel yaşama sahip! 

  Avrupa Cinsel Sağlık Birliği Türkiye Temsilcisi olan Aile Sağlığı Araştırma Derneği ‘Dünya Kadınlar Günü’ kapsamında açıkladığı son araştırması ile yine konuşulmayan çarpıcı gerçekleri gözler önüne seriyor.

  Dr. Ece Hattat son yıllarda yapılan araştırmaların olumsuz vücut imajının beraberinde özgüven eksikliği, cinsel fonksiyon sorunları ve performans düşüşü getirdiğini ortaya koyduğunu, Aile Sağlığı Araştırma Derneği’nin 2011 yılında gerçekleştirdiği araştırmanın da Türk erkek ve kadınlarında fiziksel çekincelerin cinsel sorunlara yol açtığını gösterdiğini belirtiyor Anlaşılan ne yazık ki, tek derdimiz başkalarının görünüşü değil. Çoğu katılımcı belli kültürel kalıplara uygun bir fiziksel çekiciliğe sahip olmadığını düşünüyor ve bu sebeple cinsel hayatlarını da karartıyor.

  İdeal Kadın Bedeni Erkeklere Göre Farklı, Kadınlara Göre Farklı

  Araştırma sonuçlarına gore erkeklerin %61’i ve kadınların %79’u kendilerini yoğun derecede fiziksel ve cinsel yönden cazibesiz bulduklarını söylüyor. Yine hem erkek hem kadın katılımcılar, kadınların kilosunu cinsel çekiciliğin simgesi olarak gördüğünü ifade ediyor. Peki ya erkeklerin kilosu? Erkek katılımcıların %73’ü erkekler açısından da kilonun cinsel cazibenin bir simgesi olduğunu söylerken, kadınların sadece %42’si bu fikirde. Anlaşılan kadınlar partnerlerinde kilo haricinde başka özellikleri cinsel cazibeyle bağdaştırıyor. Bu sonucu “Eşinizin kilosu sizi cinsellik açısından ne kadar etkiler?” sorusunda da görüyoruz. Erkek katılımcıların %82’si eşlerinin kilosuna çok önem verirken, kadınların %54’ü yani yarısından fazlası eşimin kilosu cinselliğimiz açısından önemli değil diyor. Burada da kadınların kendilerine koydukları yüksek görünüş standartlarını ve beklentilerini eşlerine koymadıklarını görüyoruz. Kadınların ideal bedeni erkek katılımcılar açısından 38-40 iken, kadın katılımcılar için 34-36. Bu durum kadınların ince ölçüleri kendileri için idealize etmelerine bir başka örnek teşkil ediyor. “Dış görüşünüzle ilgili endişelerinizi kiminle konuşabilirsiniz?” sorusuna verilen cevaplar birçok kişinin partnerleriyle bu konuyu kesinlikle paylaşamadıklarını gösteriyor. Bu da çoğu zaman katılımcıların kendilerinde buldukları ve belki de partnerlerinin önemsemediği fiziksel kusurlarla çok fazla meşgul olduklarını ve utandıklarını gösteriyor.

  Yüksek Hedefler: Sadece çekici insan cinsellikte başarılıdır sanılıyor!

  Katılımcıların %89’u çekici bir insanın cinsellikte de başarılı olacağını düşünüyor. Gerçekten de kendini fiziksel ve cinsel yönden cazibesiz bulan katılımcıların pek çok cinsel problemi var. Kendini fiziksel ve cinsel cazibe yönünden kesinlikle beğenmeyen her 3 erkekten biri cinsel hayatından da kesinlikle mutsuz olduğunu söylüyor. Katılımcı kadınlarda özellikle kilosundan kesinlikle memnun olmayan grupta %72’si isteksizliği, %69’u uyarılma sorunları, %63’ü orgazm ve %74’ü tatminsizlik sorunları olduğunu belirtiyor. Bu kadınların %92’si yeteri kadar çekici olsaydı, bu cinsel sorunların ortadan kalkacağına inanıyor.

  Çekicilik mi Mutluluk Mu?

  Her dört kişiden biri ideal fiziksel özelliklerde olmayı istemenin en önemli sebebi olarak karşı cinse çekici gözükmeyi gösteriyor. “Kendinizi %10 daha mutlu, ancak aynı zamanda da %10 daha az çekici yapacak bir hap olsaydı kullanırlar mıydınız?” sorusuna ise %68’lik bir kesim “kesinlikle hayır” diyor. Daha az çekici olmaktansa mutluluğu reddetmeye hazırlar. Yine katılımcıların büyük oranı (%78) cinsellikte başarılı olmak için estetik ameliyat olmak isteyeceğini ancak çekineceğini bildiriyor.

  Pozitif Güzellik-Kadınlığın Yol Haritası

  Dr Ece Hattat, Aile Sağlığı Araştırma Derneği’nin bu araştırması ışığında kadınlar için şu altın önerilerde bulunuyor.

  1. Görünüşe gerektiği kadar önem vermek sağlıklıdır.

  2. Herkesin güzelliği farklıdır. Kendinizle dost olmayı öğrenin.

  3. Güzel hissetmek, güzel görünmekten daha önemlidir.

  4. Genç, seksapel veya ince olmadan da güzel görünmek mümkündür.

  5. Ulaşılmaz güzellik ölçülerini hedeflemeyin.

  kaynak:kadinvekadin.net

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN