Çarşamba, Şubat 21, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Cilt bakımınızı kışın yapın

  Cilt problemlerinin  büyük kısmı yaz aylarında tedavi edilemiyor.

  cilt_bakiminizi_kisin_yapin_2[1]Cilt sorunlarında tedavinin kış aylarında yapılmasının çok daha sağlıklı sonuçlar verdiğini belirten Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Gonca Gökdemir, daha sağlıklı, parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için kış aylarında yapılması gereken tedavileri anlattı.Cilt lekelerinin farklı nedenlere bağlı oluşabildiğini vurgulayan Doç. Gökdemir, bu nedenleri ve leke tedavisinde kullanılan yöntemleri şöyle özetledi: “Gebelik dönemi, bazı ilaçların kullanımı, aşırı güneşe maruz kalma, solaryum, bazı hormonal hastalıklar ve genetik faktörlere bağlı cilt lekelenmeleri görülür. Leke tedavisinde önemli olan renk değişikliğine neden olan hücrelerin ciltteki derinliğidir. Cildin üst kısımlarında oluşan lekeler daha koyu renktedir, tedavileri daha kolaydır. Derin lekeler daha açık renktedir ve tedavileri daha zordur. Leke tedavilerinde kimyasal soyma işlemleri ve fraksiyonel lazer tedavileri uygulanır. Bu tedaviler cildi güneşe karşı daha hassas duruma getirir. Ayrıca güneş, lekelenmenin en önemli nedenleri arasındadır. Bu yüzden bu tedaviler mutlaka kış aylarında yapılmalıdır.

  Her yaşın sorunu; akne

  Akne, derideki yağ bezlerindeki yağ üretiminin artması ve iltihaplanması sonucu ortaya çıkıyor. En sık ergenlik döneminde görülmekle birlikte her yaşta akne sorunu yaşanabiliyor. Erişkin yaşlarda ciltle uyumlu olmayan kozmetik maddelerin kullanılmasının, bazı ilaçlar ve hormonal hastalıkların akneye neden olabildiğini hatırlatan Gökdemir, “Akne tedavisinde haricen kullanılan kremler içinde bulunan retinoik asit, benzoil peroksit, tetrasiklin gibi maddeler yaz aylarında kullanılamaz. Eğer kullanılırsa ciltte lekelenmelere neden olabilir. Akne tedavisinde etkili olan ve ağızdan alınan bazı antibiyotikler ve A vitamini ilaçları güneşe karşı hassasiyeti artırır. Ayrıca bu ilaçlar cildin kurumasına neden olur. Bu durumu önlemek için önerilen kremlerin yaz aylarında kullanılması hastalar için konforlu değildir. Çünkü yaz aylarında terleme ile bu kremlerin etkisi kısa zamanda geçer” dedi.

  Akne izlerinden kurtulmak mümkün

  Aknenin zamanında tedavi edilmediğinde bazı cilt tiplerinde iz oluşumuna yol açtığını söyleyen Doç. Gökdemir’in bu izler için önerdiği çözüm ise şöyle: “Kişinin görünümünü önemli ölçüde etkileyebilen akne izlerinin tedavisinde en önemli nokta; doğru dermatolojik muayenedir. Dikkatli bir muayene ile akne izleri değerlendirilmeli ve tedavi stratejisi buna göre belirlenmelidir. Akne izleri tedavisinde en sık kullanılan yöntemler kimyasal soyma, fraksiyonel lazer uygulamaları, PRP (trombositten zengin plazma), dermaroller uygulaması, dolgu injeksiyonlarıdır. Bu tedavilerin çoğu cildi güneşe karşı hassaslaştırdığı ve güneşle lekelenmeye yol açabileceği için yaz aylarında uygulanmamalıdır.

  Cildi gençleştirme her mevsimde mümkün

  Ciltte yaşla birlikte oluşan kırışıklıklar, lekelenmeler ve cilt renginde matlaşma gibi problemlerin tedavisinde pek çok yöntem kullanılıyor. Cilt gençleştirme için uygulanan botoks ve dolgu injeksiyonları her mevsimde yapılabiliyor. Cildin mat rengini gidermek için yapılan vitamin uygulamalarının mezoterapi şeklinde yapıldığını söyleyen Dr. Gökdemir, cilde parlaklık ve canlı bir görünüm veren mezoterapinin de her mevsim yapılabildiğini belirtti.

  Bacaklara da kışın müdahale edilmeli

  Bacaklarda deri yüzeyinde görülen ince damarlanmaların lazer uygulamaları ile kolayca giderildiğini belirten Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Gonca Gökdemir’in pürüzsüz bacaklar için önerileri ise şöyle: “Bacaklardaki damarlanmalar genetik faktörlere veya cildin derin kısımlarında bulunan varislere bağlı oluşur. Lazer uygulama öncesi derin damarların durumunun araştırılması için ultrason ile inceleme yapılmalıdır. Lazer uygulaması sonrasında, uygulama bölgelerinde kahverengi renk değişikliği ve sonraki dönemlerde kabuklanma oluşur. Bu dönemde güneşten korunma çok önemlidir, çünkü güneşe bağlı lekelenmeler olabilir.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN