Çin’de Polat Alemdar kıyafetleri kapışılıyor

0
29

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Türk dizilerinin afişleri asılıyor ve “Kurtlar Vadisi” dizisinin ana karakteri Polat Alemdar gibi giyinmek isteyenler Türk malları satan pazarlara akın ediyor.

Çin’in kuzeybatısındaki dev coğrafyası ve zengin kaynaklarıyla ülkenin en geniş eyalet düzeyindeki özerk bölgesinde Türk ürünlerine ilgi her geçen gün artıyor.

Pamuk, tarım ve hayvancılık yönünden zengin coğrafyasıyla Sincan, aynı zamanda petrol, kömür ve doğalgaz gibi önemli yer altı kaynaklarına sahip ve Çin’in bu ihtiyaçlarının büyük bölümünü karşılıyor.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Türkiye’den ithal ürünlere yoğun ilgi gözlenirken, 21,8 milyon nüfusa sahip eyaletin 2,7 milyon kişinin yaşadığı Urumçi şehrinde Türk ürünlerine tüketiciler tarafından gösterilen ilgi katlanarak artıyor.

‘POLAT ALEMDAR GİBİ GİYİNMEK İSTİYORLAR’
Şehrin sokaklarında Türk müziği çalan dükkanlarda “Kurtlar Vadisi”, “Aşk-ı Memnu” ve “Aşk ve Ceza” gibi Türk dizilerinin afişleri asılıyor ve oyuncuları herkes tarafından tanınıyor.

Dizi ve filmler vasıtasıyla Türkiye’ye olan ilginin giderek arttığı gözlenirken, bölgedeki Türk iş adamları Uygurların, “Polat Alemdar gibi giyinmek için Türkiye’den ithal edilen ürünlere hücum ettiğini” kaydediyor.

Kimler Neler Demiş?

Bir Cevap Yazın

  Subscribe  
Bildir