Pazar, Nisan 14, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Cinsellikte kadınlar erkeklerden daha çok eleştiriyor!

  Cinsellik konusunda yapılan en büyük yanlışların başını süre ve sıklıkla ilgili şehir efsanelerine kulak vermek çekiyor. Dr. Ece Hattat, “Cinselliğin sürekli birinci gelinmesi gereken bir yarış olmadığını bilmek gerekiyor” diyor…

  Keyifli ve kaliteli bir cinsel yaşamla özgüven arasında kuvvetli bir ilişki bulunuyor. Kendini fiziksel ve cinsel anlamda beğenip yeterli görenlerin cinsellikte daha açık ve rahat oldukları biliniyor. Cinsel özgüveni düşük, çekicilik endişeleri taşıyan ve vücutlarıyla barışık olmayan kişilerdeyse duygu durum bozuklukları, ilişki problemleri ve cinsel sorunlar meydana gelebiliyor. Özgüven ve vücut imajı takıntıları tüm dünyada cinsel hayatı olumsuz yönde etkilediği en çok konuşulan sağlık problemlerinden biri haline gelmiş durumda. Aile Sağlığı Araştırma Derneği (ASAD) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ece Hattat, “Toplumumuzda cinsellik birinci gelinmesi gereken bir yarış olarak algılanıyor. Süre ve sıklıkla ilgili şehir efsanelerinin yaygınlığı da buradan kaynaklanıyor. Özellikle erkeklerin yetiştirilme tarzı, cinselliğe her zaman çok hazır ve çok istekli olunması beklentisini içeriyor. Bu beklentiler erkeklere taşıyamayacakları kadar ağır bir yük veriyor” diyor. Cinselliğin birinci gelinmesi gereken bir yarış olarak görülmemesi gerektiğine dikkat çeken Dr. Hattat, “İyi performans sadece süre, sıklık ve sayıdan ibaret değildir” diye konuşuyor.

  Suçlamak yerine konuşmalı!
  Cinsel sorunlar karşısında partnerlerin birbirlerini suçlamalarıyla sık karşılaşılıyor. Partneri tarafından suçlanan kişi eşinden uzaklaşıyor. Başarısızlık korkusu ve performans endişesi sorunu içinden çıkılmaz hale getiriyor. “Cinsel fonksiyon bozukluğu nasıl hissetmenize neden oluyor?” diye sorulduğunda, kişilerin kendilerine duydukları güvenin azaldığı, endişeli, öfkeli, üzgün ve cazibesiz hissettikleri ortaya çıkıyor. “Bu sorunla ilgili partnerinizin suçlamaları size ne hissettiriyor?” sorusuna yanıt verenler; kızgınlık, utanç, endişe ve şaşkınlık hissettiklerini söylüyor. Bu nedenle hasta ve partnerinin cinsel sorunları hakkında konuşmaları, düşüncelerini birbirlerini suçlamadan paylaşmaları ve endişelerini uzmana ortak olarak yöneltmeleri gerekiyor. Kadın partnerleri tarafından doktora yönlendirilen erkeklerde başarı şansının yükselmesi bu durumun bir sonucu olarak görülürken, uzmanlar; “Erkeğin tedavisi kadında tatmini artırıyor” diyor.

  Olumsuz beden imajı orgazm zorluğu nedeni!
  Kişinin kendisiyle ilgili beden imajının cinsel yaşamda çok etkili bir unsur olduğu belirtiliyor. Toplumda, ‘güzel’ olarak kabul edilen özellikleri taşımadığına inanan ve bu konuyu öncelikleri arasında değerlendiren bir kadının, cinsel yaşamla ilgili sorun yaşamasının ve profesyonel desteğe gereksinim duymasının kaçınılmaz olduğuna dikkat çekiliyor. Aile Sağlığı Araştırma Derneği’nin araştırmasında 10 kişiden 9’u “Yeterince çekici olsaydım cinsel sorunlarım olmazdı” derken, katılımcıların yüzde 74’ü “Vücudum hakkında daha iyi hissettiğim anlar cinsel hayatıma olumlu yansıyor” açıklamasında bulunuyor. Araştırmalar, olumsuz beden imajına sahip kadınların orgazm bozukluğu yaşama olasılığının yüksek olduğunu gösteriyor. Erkeklerin, kendilerine yönelik beden imajlarıyla ilgili olumsuz düşünceleri de cinsel yaşamlarını etkileyerek cinsel işlev bozukluklarına neden olabiliyor. Dr. Ece Hattat, insanların (partnerleri fark etmese veya önemsemese bile) kendilerinde buldukları fiziksel kusurlarla çok fazla meşgul olup utandıklarını söylüyor ve ekliyor: “Partnerimizin hakkımızda ne düşüneceğiyle ilgili kaygılar ve bedenimizle ilgili çekingenliğimiz bizi cinselliğimizi keşfetmekten alıkoyuyor. Dış görünüşle ilgili endişeleri partnerimizle paylaşamama özelliğimizse ilişkiyi çıkmaza sokuyor.” Bu noktada, çift iletişiminin cinsel zekâ ve mutluluğun önemli bir gereği olduğunun unutulmaması gerekiyor.

  Kadın erkekte en çok performansı eleştiriyor!
  Kadınların erkekleri en fazla eleştirdikleri konunun, ‘cinsel performans’ olduğu belirtiliyor. Kadınlar erkeğin cinselliğe sürekli hazır olmasını, her ilişkide en uzun ve en tatminkâr anları sağlamasını isteyip, gerçekçi olmayan beklentilerle baskı yaratabiliyor. Kadınların erkeğe yönelik bir diğer eleştiri konusununsa özellikle vücut imajıyla ilgili kıyaslamalar yapmaları olduğu belirtiliyor.

  Cinsellikte güven duymanın yolları…

  • Herkesin güzelliği farklıdır.
  • Güzel hissetmek, güzel görünmekten daha önemlidir.
  • Genç, seksi veya ince olmadan da güzel görünmek mümkündür.
  • Kişinin kendisine özen göstermesi, özgüveni artırmanın en önemli yoludur.
  • Ulaşılmaz güzellik ölçüleri hedeflenmemelidir.
  • Kişi kendisiyle ilgili beğendiği 10 şeyi listelemelidir.
  • Karşı cinse çekici görünmenin yolu sadece dış güzellikten geçmez.
  • Şekilcilik yerine kişinin kendini partneriyle rahat hissetmesi hedeflenmelidir.

  Hazırlayan: Ceyda Erenoğlu

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN