Çarşamba, Şubat 21, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Cinsellikten Soğutan Nedenler?

  Kadınların yaşadığı cinsel problemler ve cinsel isteksizlik bugün internette neredeyse en çok aranan ve hakkında en çok konuşulan konu haline geldi.

  erkekler_neden_gogus_sever_10[1]Cinsellikle ilgili tabular bu tür problemlerin yüz yüze konuşulmasını zorlaştırıyor. Bu nedenle özellikle kadınlar cinsellikle ilgili cevapları internetten araştırıyorlar.

  Peki kadınları cinsellikten neler uzaklaştırıyor?

  Uzmanlara göre kadınları cinsellikten soğutan en çok bilinen nedenler şöyle:

  İletişimsizlik: Kadınların cinsel işlev bozukluklarıyla ilgili çalışmalar son yıllarda artış gösterdi. Normal cinsel yaşamı devam ederken birdenbire kadının ilişkiden soğuması, cinsel beraberlikten korkması “sorun” olarak nitelendiriliyor.

  Prof. Dr. Halim Hattat, “Kadınların en belirgin şikayetleri cinsel davranışların ötesinde, sevgi, iletişim kurma, dokunma konusunda tatminsizliktir. Sorun, cinsel cazibe ve istekle ilgili problemler etrafında toplanmaktadır” diyor.

  Testesteron eksikliği: Kadınlarda cinsel isteği oluşturan testesteron eksikliği halinde “uyarılma” ve “isteksizlik” sorunu meydana geliyor. Hem ilaçla hem de ilaçsız tedavisi mümkün.

  Antidepresan kullanmak: Herkesin seks isteğini bu şekilde etkilemese de çoğu kadının seks isteğini azaltır.

  Doğum kontrol hapları: Doğum kontrol haplarının farklı yan etkileri olabiliyor. Sinir, başağrısı, kilo alımı ve cinsel isteksizlik gibi. Bu haplar yaygın olmasa da bazı kadınların seks isteklerini azaltıcı rol oynayabilir. Bunun yanı sıra spiral, prezervatif gibi araçlar da kadınların seks isteklerinin azalmasına neden olabilir.

  Emzirme: Emzirme döneminde vücut prolaktin hormonu salgılar. Bu hormon da seks isteklerini azaltır. Ama seks isteği doğumdan sonra üçüncü ayda eskisi gibi olmaya başlar.

  Uykusuzluk: Uyku enerjimizi toplamamız için olmazsa olmazdır. Uykusuzluk cinsel istek üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Yeterli enerjiyi alamayan bünye, sekse karşı da motive olamaz.

  Stres: İş yoğunluğu, eğitimle ilgili stresler, aile sorunları veya hastalıklar, ölümler seks isteğini azaltıcı rol üstlenebilir. Özellikle kadınlar akıllarında başka şeyler varken cinsel ilişkiyi yaşamakta zorlanırlar. Stresi yükseldiği zaman çoğu kadın seksi bir çözüm olarak görmez.

  Partnerle uyumsuzluk: Her ilişkide duygusal ve tutku olarak farklılıklar görülebilir. Bu nedenle çiftler seksten uzak durabilir.

  Vücudunu beğenmeme: Vücutlarını beğenmeyen kadınlar partnerlerinin gözünde kendilerini kendi gözleriyle algılarlar. Bu nedenle seksten uzak dururlar.

  Kötü cinsel deneyim: Önceden yaşanmış ya da partneri ile yaşadığı kötü cinsel deneyimler de kadının cinsel isteksizliğinde etkilidir.

  Toplumsal baskı ve tabular: Bekaret tabusu özellikle kadının cinsel hayatını olumsuz etkiliyor. Çocukluğundan beri “kötü” ve “günah” kelimeleri ile yanyana kullanılan cinsellik kadının kolay kolay aşamadığı bir durum haline gelmiş olabilir. Özellikle İslam ülkelerinde kadının cinsel isteksizliğinde bu durumun çok etkili olduğu görülüyor.

  CİNSEL İSTEKSİZLİK NASIL TEŞHİS EDİLİR?
  Kadınların cinsel işlev bozukluğunun teşhisi için öncelikle hormonal ve fiziksel yönden muayenesi yapılıyor. Kadının cinsellikle ilgili hikayesi dinleniyor; kilo sorunu, menopoz döneminde olup olmadığı, psikolojik durumu, eşiyle ilişkisi, hijyenik koşulları inceleniyor.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN