Pazar, Nisan 14, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Çocuğunu anaokuluna gönderemeyenler için öneriler

  Çocuğunu anaokuluna gönderemeyen anneler hiç üzülmesin! Bu önerilerle diğer çocuklarla aradaki farkı kapatabilirsiniz.

  Erken çocukluk adı verilen 0-6 yaş arası dönem, çocuğun en hızlı geliştiği, büyüdüğü ve çevresiyle etkileşimden en çok etkilendiği dönemdir. Okul öncesi eğitim, çocuğun zihinsel, sosyal, duygusal ve fiziksel gelişimi için çok önemlidir.

  Eylül ayının gelmesiyle anne babaları aldı bir telaş… Kimi en iyi anaokulu seçme derdinde, kimi çocuğunu anaokuluna gönderemeyeceği için endişeli… Peki çocuğunuzun sağlıklı gelişimi yalnızca anaokulunda mı mümkün?

  Eğer çocuğunuzu anaokuluna gönderemiyorsanız, neler yapabilirsiniz?

  – Çocuğunuzun yaşına uygun kitaplar alabilir ve her gün aynı saatte 20 dakikalık okuma saatleri düzenleyebilirsiniz.

  – Komşularınız ya da akrabalarınızın çocuklarıyla farklı evlerde düzenli olarak oyun saatleri düzenleyin. Çocukları fiziksel zarar görmeyecekleri ölçüde müdahale etmeksizin gözlemleyin.

  – Çocuğunuzun yeteneklerini dikkatlice gözlemleyebilir ve içindeki potansiyelin ortaya çıkmasına yardımcı olabilirsiniz. Müzik, resim, spor gibi yeteneklerini özgürce kullanabileceği zaman ve mekan yaratın ve çocuğunuzu teşvik edin. Örneğin kendine ait bir masa ve sandalye, bir defter, boyalar, bir mızıka ya da flüt, bir top gibi…

  – Birlikte yemek pişirin, pasta yapın, dokunmasına ve kirlenmesine izin verin. Size yardım ettiği için teşekkür edin.

  – Suyla, toprakla, çiçekle, doğayla iç içe zaman geçirmeye çalışın. Açık havada bol bol zaman geçirin, yürüyüş yapabilir, parka gidebilirsiniz. Parka gittiğinizde oyuna siz de katılın.

  Bu saydıklarım tam olarak anaokulu yerine geçmeyecektir elbette, bununla birlikte çocuğunuzun sizinle çok özel bir bağ kurmasına neden olacak, birçok davranış problemini ortadan kaldıracak, sizin için çocuklu yaşamı, onun için de çocuk olmayı özel yapacaktır.

  İlkiz Özcan Sönmez/Ebeveyn ve Aile Koçu                         annebabaokulum.blogspot.com

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN