Perşembe, Ağustos 11, 2022
More

  SON EKLENENLER

  Çocuğunuzu soğuk algınlığından korumanın yolları

  Ortalama olarak, 3 yaşın altındaki çocuklar yılda altı ila sekiz kez soğuk algınlığına yakalanırlar. Çoğu çocuk ilk kez virüslerle karşılaştığından, bağışıklık sistemlerinin zayıf kaldığı ve çabuk hasta oldunduğu düşünülüyor. Çocuklar burun akıntısı hissetme konusunda endişe duymadıkları için virüsler ellerinde, kıyafetlerinde ve oyuncaklarında uzun süre yaşayabilirler. Enfekte olmuş bir oyuncağa dokunan bir çocuk daha sonra burnunu veya gözlerini ovalayabilir ve hastalığa yakalanabilir. Ancak, erken yaşta nezle olmak çocukları daha sonra koruyabilir.

  Araştırmacılar, okul öncesi dönemlerde sık soğuk algınlığı geliştiren çocukların, okul yıllarında daha az soğuk algınlığına yakaladıklarını, muhtemelen bağışıklık sistemlerinin mikropları tanımayı ve mücadele etmeyi öğrendiklerini keşfetti. Son yıllarda yapılan bir çalışmada 1 yaşından önce birden fazla kez soğuk algınlığı geçiren bebeklerin, 7 yaşına kadar astım geliştirme ihtimalinin daha düşük olduğu tespit edildi.

  – Belirti: Boğaz ağrısı

  Süre: Genellikle bir soğuk algınlığının ilk işareti olabilir, yaklaşık 5 ila 9 gün sürer.

  – Belirti: Burun akıntısı

  Süre: Soğuk algınlığının 2 veya 3. gününde başlar. Çocukların %30’unda 10 gün, %20’sinde 14 gün sürer.

  – Belirti: Ateş

  Süre: Çocukların yarısı ilk iki veya üç gün boyunca 38 ila 39 derece ateşlenebilir. Ateşi daha uzun sürerse, doktorunuza başvurun.

  – Belirti: Öksürük

  Süre: Soğuk algınlığının yarısında başlar ve üç hafta kadar sürer.

  El yıkama: Soğuk algınlığına yakalanmanın en kolay yolu, virüsü elinize almak ve sonra da burnunuza veya gözlerinize dokunmaktır. Elinizi en az 30 saniye sabunlayarak yıkamalısınız.

  Antibiyotik kullanımı: Soğuk algınlığı virüslerin neden olduğu bir hastalık olduğu için, yalnızca bakterileri öldüren antibiyotiklerle tedavi edilemez.

  Öksürmesine izin verin: Çocuğunuzun öksürmesini engellemeyin. Öksürmek aslında çocuğunuzun solunum sistemini temizleyen koruyucu bir mekanizmadır. Doktorunuz tarafından özellikle önerilmediği sürece, öksürük kesici kullanmaktan kaçının.

  Yemek için zorlamayın: Çocuğunuzun vücudunu güçlü tutmak ve enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olmak için yemek yemesi önemlidir. Ancak bir iki gün çok iştahı yoksa endişelenmenize gerek yok. Sadece sıvı alımının devam ettiğinden emin olun. Çocuğunuzun ateşi ve burun akıntısı varsa su kaybı çoğalır.

  Hastalardan uzak durun: Bazı mikroplar sadece bir öpücükle yayılabilir. Çocuğunuzu sıkı giydirdiğinizden emin olsanız bile soğuk algınlığından ayrıca korumanız gerekir.

  Serkan Sıtkı Şahin

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN