Pazar, Haziran 16, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Çocuğunuzun uykusunu düzene sokmanın 9 pratik yolu!

  Uykusuz ve huzursuz gecelere son! Bu 9 pratik yolla bebeğiniz ve kendiniz için daha sağlıklı, huzurlu ve uyku dolu gecelere merhaba diyeceksiniz…

  Çocuğunuzun düzensiz uyku saatleri sizi tamamen çileden çıkarıyor değil mi? Adeta uyumamak için elinden gelen herşeyi yaptığı yetmiyormuş gibi bir de peşinden koşturuyor. Minik savaşçılarla olan uyku savaşlarınızda galip gelmenizin 9 yolu…

  Etrafı sakinleştirin…
  Uyuyacağı odada tamamen sessiz ve sakin bir ortam yaratın. Hareketli ve gürültülü bir ortamda uyumamak için elinden gelen her türlü taktiği deneyecektir. Yattığı odaya kendisini daha güvende hissetmesi için uyku için özel üretilen oyuncaklardan koyabilirsiniz. Aynı zamanda beşiğine veya yatağına en sevdiği oyuncağı, örtüyü veya yastığını da koymayı unutmayın.

  Rutine koyun…
  Bazı ailelerde, tipik uyku rutini banyo, atıştırmalık, diş fırçalama ve en son hikaye okumayla son bulur. Diğerleri, video izleme, diş fırçalama ve yatağa gitmeyle son bulur. Çocuklar her gece neye alışırlarsa, o düzende gitmekten mutlu olur. Sizinle çabalamasını azaltmak için bu düzene uymaya özen gösterin.

  Çocuğunuzu sürece dahil edin…
  Hangi pijamayı giyeceğine ve hangi hikayeyi dinlemek istediğinin kararını ona bırakın. Böylece kendini bu sürecin bir parçası olarak hissedecek.

  Sevdiği bir hikayeyi seçin…
  Hikaye okumak sadece onun gelişimine katkıda bulunmaz aynı zamanda, sizin içinde yoğun bir günün ardından bir terapi gibi olacaktır. Klasik masallara bağlı kalmak yerine değişiklikler yaparak ikiniz bir hikaye yazabilirsiniz.

  Sınırlarınızı koyun…
  Oluşturduğunuz düzene uyun ve kurallar koyun. Mesela hikaye okuma zamanınızda, çocuğunuza hikaye okurken ne kadar kitap okuduğunuzu anlatın. Okurken, kaç dakika sonra okumayı bitireceğinizi hatırlatın ve çıkmadan önce ışıkları kapatacağınızı söyleyin ki siz çıkarken Sürpriz yaşamasın. Unutmayın yönetici sizsiniz!

  Şarkılar dinletin…
  En sevdikleri kitap gibi, onların uykuya rahat geçişlerinde sevdikleri şarkılarda iyi bir seçenektir. Bazı ebeveynler, çocuklarına en sevdikleri ninniyi söylerler bazıları da bebekler için özel hazırlanan şarkı CD’lerini tercih ederler.

  Programlama sırlarını kullanın…
  Öğle uykularını iyi ayarlamanız, gece uykusuna yatıracağınız bebeğiniz için çok önemlidir. Bu saatleri iyi ayarlamak geceleri uykusuz kalmanızı engelleyecektir.

  Bir adım ötede uyuyun…
  Çocuğunuz çok yorulduğunda, onu düzenli uyku saatlerine döndürmeniz çok zordur. Uyku saatini öyle bir zamanda ayarlayın ki, tam ayılmadan önce siz uyku zamanınıza geçmiş olun.

  Küçük atıştırmalıklar önemlidir…
  Süt, sakinleştirmeye ve uyku getirmede etkilidir. Fakat akşam yemeği ile uyku arasında yedireceğiniz atıştırmalıklar gece yaşaması olası olan açlık nöbetlerine engel olur.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN