Perşembe, Ağustos 11, 2022
More

  SON EKLENENLER

  Çocuk Psikolojisinde Pedagogların Önemi

  Bireysel gelişimin tamamlanmasında çocukluk döneminde geçirilen süreç büyük bir önem taşımaktadır. Özellikle sosyal alanda doğru bir iletişim kurabilmek, duygusal ve zihinsel gelişim üzerinde pedagog desteğiyle büyük bir etki alanı yaratmaktadır. Bu alanda faaliyet gösteren pedagog hizmeti, çocuklarda toplum normları çerçevesince kabul gören kavramlara yönelik çalışmalar gerçekleştirmekte, yaşanabilecek problemlerin en kısa vadede çözüme ulaşması adına birey olma yolunda önemli bir adım atmaktadır. Alanında uzman, gerekli eğitim süreçlerini tamamlanmış, Pedagojik formasyon destekli kişiler tarafından verilen bu eğitimde temel amaç, çocuk psikolojisinin sağlıklı bir gelişim evresiyle tamamlanmasını sağlamaktadır. Eğitimde verilen destek pek çok alanda pedagog desteğiyle etkili olacak kapsamlı bir süreci barındırmaktadır.

  Pedagogların Hizmet Alanları

  Çocuklar için pedagog hizmeti veren uzmanlar bu alanda sosyal, zihinsel ve bedensel gelişim kapsamındaki kavramlara yönelik süreçlerde görev almaktadır. Başta davranış bozuklukları olmak üzere, dikkat, öğrenme, düşük veya yüksek IQ sahalarda verilen eğitimler zihinsel gelişim üzerinde pedagog vasıtasıyla destekleyici bir hizmet alanı yaratmaktadır. İletişim problemleri ile karşı karşıya kalan ailelerin çocuklarına yönelik terapiler, okul hayatındaki başarısızlıkları gidermek amaçlı yürütülen çalışmalar ve bu çalışmaların kapsamını oluşturan algı, geç öğrenme, kekemelik, dil ve konuşma geriliği gibi sorunlar da pedagog hizmetinin kapsamı altındadır. Aileler için danışmanlık hizmeti veren, çocukların ahlak yapısının gelişmesine katkı sağlayan ve rehberlik amacı taşıyan çalışmalar da eğitimlerin amacına yönelik inceleme özelliği taşıyan kavramlardır.

  Pedagogların Sosyal Yaşamdaki Önemi

  Çocukların yaşamında karşılaşabilecekleri olumsuzlukları en aza indirerek bireysel gelişimlerini desteklemek amacıyla verilen pedagog hizmeti aile yapısındaki köklü değişikliklerde duygu durumlarının korunması bakımından başvurulması gereken öncelikli danışmanlık alanıdır. Özellikle evli çiftlerin boşanması, uzun süreli yolculuklar, eşler arasındaki problemler, okul değişikliği gibi süreçlerde çocukların psikolojisinin korunabilmesi pedagog alanında verilebilecek iyi bir destekle doğru orantılıdır. Çevresiyle iletişim kurmakta güçlük çeken çocukların karakterinin oluşumunda karşılaşabileceği zorluklar pedagoglar vasıtasıyla çözümlenebilecek kavramlardan bir tanesidir. Pek çok aile çocuğunun okul hayatındaki başarısızlığını suçlayıcı tutum ve hareketlerle yansıtma faaliyeti gösterirken bu durumun temelinde farklı bir problemin de olabileceği göz ardı edilmektedir.

  Öğrenmeyi güçleştiren nedenlerin saptanması bakımından pedagog hizmeti almak hem okul hayatındaki başarıyı arttırmakta hem de çocuğun özgüven oluşumuna destek sağlamaktadır. Bu nedenle pedagogların faaliyet gösterdiği tüm alanlar çocukların kişiliğinin oturabilmesini ve toplumsal yaşamda uyumlu bir birey olabilmesini kolaylaştırmaktadır. Süreçte pedagog yardımıyla atılacak erken bir adım, ileride yaşanabilecek problemlerini ortadan kaldırırken, ebeveynlerin iletişim aşamasında karşılaşabileceği engellemekte, çocuk psikolojisinin korunmasına da katkı sağlamaktadır.

  Çocuklarınız için rehber olacak, deneyimli ve çocuk psikolojisinde uzmanlaşmış bir pedagog için Uzman Klinik Psikolog & Pedagog Gülşah Öztürk Erten’nin internet sitesi www.gulsahozturkerten.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN