Çarşamba, Şubat 28, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Çocuklara sorumluluğu öğretmen için ipuçları!

  Kızınız 5 yaşındayken ona birkaç ev işini öğretmeye karar verdiniz her sabah yatağını yapmak ve çamaşır gününde temiz giysilerini çekmecesine yerleştirmek.Çocuklara sorumluluğu öğretme

  Kızınız 5 yaşındayken ona birkaç ev işini öğretmeye karar verdiniz her sabah yatağını yapmak ve çamaşır gününde temiz giysilerini çekmecesine yerleştirmek.

  Aylarca kaytardı değil mi? Okulda temizlik zamanı bayıla bayıla temizlik yapan kızınız evde umursamaz olunca büyük hayal kırıklığı yaşadınız. Hepimize tanıdık geliyor degil mi? Aile uzmanları, “çocuklar, okul öncesi yaşlarda ev işlerine çok hevesli olsa da, 5-6 yaşlarından sonra bu doğal heves zamanla azalır” diyor.

  Güçlü ve büyüksün gazı

  Bu hevesi tekrar yeşertmek için ona gaz verebilirsiniz. Daha önce onu ev işlerine yönlendirmeyi hiç denememiş olabilirsiniz. Belki bu onda bu işlere bir merak ta geliştirmiş olabilir. 5-6 yaşlarında artık size yardım edebilecek fiziksel yetenekleri gelişmiştir.

  Bulaşık makinesini boşaltırken “Merak ediyorum, acaba bu tabağı yerine koyabilir misin?” veya “ artık güçlü ve uzunsun giysi dolabını yerleştirebilecek misin acaba?” gibi özendirici ve şevk verici sözlerle onu ev işlerine kanalize edebilirsiniz.

  Birlikte yapın

  Her zaman mümkün olmayabilir ama “Hadi evi temizleyelim. Ben kendi odamı toplayayım, sen de kendininkini topla” diyerek isteksiz çocuğunuzu ev işi yapmaya başlatabilirsiniz. Ailecek yapılan işlere çocukların katılımı da kolaylaşır.

  Eğlence katın

  Evde iş yaparken eğlence katmak hem sizi hem de onu daha çok motive edebilir. Mesela temizlik yaparken bir yandan müzik açıp hafiften dans ederek periler gibi temizlik yapabilirsiniz. “Bakalım bu şarkı bitmeden kaç bebeğini dolaba kaldırabileceksin” gibi oyunlar oynayabilirsiniz.

  Ödül sistemi

  Her organizasyonda ödül sistemi verimliliği arttırır. Siz de ona işini erken bitirirse daha çok masal okuyacağınızı söyleyebilirsiniz. Eğer odasını düzenli tutup, toplarsa hafta sonu ailece geziye gitmeyi teklif edebilirsiniz. İstediği filmleri alıp izlemek te güzel bir ödül olabilir. Kısacası hoşuna gidecek bir teklifle özendirerek başlatıp sistematik bir davranış modeli geliştirmesine yol vermiş olursunuz.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN