Perşembe, Ağustos 11, 2022
More

  SON EKLENENLER

  Çocuklarda besin alerjileri

  Her ebeveyn, özellikle brokoli ve ıspanak gibi sağlıklı besinler söz konusu olduğunda çocukların seçici yiyiciler olabileceğini bilir. Bazı durumlarda seçiciliğin çocukların bazı yemekleri yemeyi reddetmeleri ile ilgisi yoktur. Araştırmalara göre yaklaşık her 13 çocuktan 1’inde gıda alerjisi var. Bu alerjilerin yaklaşık %40’ının ciddi sağlık sorunlarına neden olduğu gözlemlenmiştir.

  Çoğu ebeveyn, çocukları yiyeceği ilk kez deneyene ve bir tepki verene kadar alerjileri olup olmadığını bilmiyor. Bu nedenle ebeveynlerin gıda alerjisi belirtileri konusunda bilgili olması önemlidir.

  Çocukta bir gıda alerjisi olduğunda, bağışıklık sistemi aşırı tepki gösterir ve bir virüse karşı tepki veriyormuş gibi antikorlar üretir. Bu bağışıklık reaksiyonu alerji belirtilerini beraberinde getirir.

  Çocuklarda en yaygın gıda alerjisi tetikleyicileri:

  – Yer fıstığı, ceviz, badem, kaju, antep fıstığı

  – İnek sütü

  – Yumurta

  – Balık ve kabuklu deniz ürünleri (karides, ıstakoz)

  – Soya

  – Buğday

  Gerçek bir gıda alerjisi çocuğunuzun nefes almasını, sindirim durumunu, kalbini ve cildini etkileyebilir. Besin alerjisi olan bir çocuk, yemeğin ardından birkaç dakika ila bir saat içinde aşağıdaki semptomlardan en az bir tanesini geliştirir:

  – Tıkanıklık, burun akıntısı

  – Öksürük

  – İshal

  – Baş dönmesi

  – Ağız veya kulak çevresinde kaşıntı

  – Mide bulantısı

  – Ciltte kırmızı, kaşıntılı şişkinlikler (kurdeşen)

  – Kırmızı, kaşıntılı kızarıklık (egzama)

  – Nefes darlığı, solunum zorluğu

  – Hapşırma

  – Karın ağrısı

  – Ağızda garip bir tat

  – Dudak, dil veya yüz şişmesi

  – Kusma

  Küçük çocuklar belirtilerini her zaman net bir şekilde açıklayamazlar, bu nedenle bazen ebeveynler çocuğun ne hissettiğini yorumlamalıdır. Çocuğunuz şöyle bir şey söylerse alerjik bir reaksiyon geçiriyor olabilir:

  “Boğazımda bir şey kalmış gibi hissediyorum.”

  “Dilim çok büyük.”

  “Ağzım kaşınıyor.”

  “Her şey dönüyor.”

  Bazı çocuklar yer fıstığı veya kabuklu deniz ürünleri gibi yiyeceklere yanıt olarak anafilaksi denilen şiddetli bir alerjik reaksiyon geliştirir. Çocuğunuz bir şey yedikten sonra nefes almakta veya yutmakta zorlanıyorsa, acil tıbbi yardım için hemen 112’yi arayın.

  Anafilaksi belirtileri şunlardır:

  – Göğüs ağrısı

  – Bayılma, bilinçsizlik

  – Nefes darlığı, hırıltılı

  – Dudak, dil, boğaz şişmesi

  – Yutma zorluğu

  – Zayıf nabız

  Belirli bir yiyeceğe tepki vermek mutlaka çocuğunuzun bir gıda alerjisi olduğu anlamına gelmez. Bazı çocuklar bazı yiyeceklere karşı toleranssızdır. Aradaki fark, bir gıda alerjisinin çocuğun bağışıklık sistemini içermesidir, buna karşın gıda intoleransı genellikle sindirim sistemine dayanır. Gıda intoleransı gıda alerjisinden çok daha yaygındır.

  Gıda alerjileri daha tehlikeli olma eğilimindedir. Çocuğun genellikle rahatsız edici yiyeceklerden tamamen kaçınması gerekir. Gıda intoleransı genellikle o kadar ciddi değildir.

  Gıda intoleransı hakkında daha fazla bilgi edinmek için “En yaygın 3 gıda intoleransı” yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

  Besin intoleransı belirtileri bazen besin alerjisinin belirtilerine benzer olduğundan, ebeveynler için ayırt etmek zor olabilir. İşte besin alerjisini, besin intoleransından ayırt etmek için bir rehber:

  Ayrıca “Çocuklarda alerji belirtileri ve tedavisi” yazımı da buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

  Sormak istediğiniz tüm soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

  Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN