Çarşamba, Şubat 28, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Çocuklarınız Korkutarak İkna Etmeyin..

  Çocuklarınızı korkutarak büyütmeyin! Çocukları ikna etmek için korkutmak doğru değil!

  Anne Babalar, son zamanlarda çocuklarını ikna etmede yetersiz kaldıkları durumlarda onları korkutmayı tercih ediyorlar.

  Anne babalardan duyduklarım, çevremden gözlediğim çocukların korkutularak ikna edilmeye çalışılmalarıdır. Örneğin yemek konusu anne babaların en büyük problemlerinden biridir. Çocuğa yemeğini yedirirken “aç ağzını! Açmazsan iğneci gelir” gibi sözlerle korkutularak yemek yediriliyor. Çocuklarını sözlerini geçiremediklerinde başvurdukları son çare çocuğu korkutmaktır.

  “Doktor Amca Geliyor. Sana İğne Yapacak Diyerek Çocukları Korkutmayın”

  Çocuklar çok çeşitli şeylerle korkmaktadır; Bak polis gelecek, Doktor amca geliyor, Öcü geliyor, İğneci geliyor, Köpek geliyor, seni yiyecek, Babana söylerim, O amca gelir, vb. şeylerle çocukların hayvanlarla, meslek gruplarındaki insanlarla, hatta babasıyla bile korkutuluyor.

  Korkutularak çocuklara dediklerimizi yaptırmak daha kolay oluyor. Bu korkutma özellikle okulöncesi dönemde yapılıyor. Çocuk bu korkularla büyüdüğü için cesareti kırılıyor. Kendi başına tuvalete dahi gitmek istemiyor. Daha pasif ve korkak bir çocuk oluyor. Sonrada anne babalar çocuğumuzun neden öz güveni düşük diye düşünmeye başlıyorlar.

  Çocukları korkutmak yerine doğru bir disiplin anlayışı içinde tutarlı davranmak gerekiyor “Ne çocuğun her yaptığına “evet” denmeli, nede çocuğun her dediğine “hayır” denmelidir. Çocukların gelişim özelliklerine bağlı olarak yaklaşık 12-18 aylıktan itibaren çocuklara sınır koymak, tutarlı davranmak ve “hayır”ı öğretmek gerekiyor.”

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN