Çarşamba, Şubat 28, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Daha az elektrik faturası için ne yapmalı buyrun bakalım…

  Elektrik faturanız çok mu geliyor? O zaman iş başa düşüyor. Bu önlemleri alın.

  daha_az_elektrik_faturasi_icin_1[1]

  *Sıcak su termostatınızı bir derece aşağı çevirin. Her an lazım olabilir diyerek sıcak su ayarını her zaman yüksek tutmayın. Oda sıcaklığında tutmak size yılda en az 100 TL kazandırır.

  *Pencerelerden kaçan ısıyı durdurmak için güneş batarken perdeleri kapatın.

  *Bir odadan ayrıldığınızda her zaman ışıkları kapatın.

  *Bilgisayarları, cep telefonlarını gereksiz yere şarjda bırakmayın. Hem teknolojik ürünün ömrü, hem de büyük enerji kayıpları yaşanır.

  * Eğer mümkünse, kurutma, bulaşık ve çamaşır makinesini yüzde yüz doldurun. Makineler yarım dolu olduğunda da aynı miktarda su harcar.

  *İhtiyacınız kadar suyu kaynatın. Su ısıtıcıyı ağzına kadar doldurup üçte birini ya da yarısını kullanacaksanız geri kalan suyu soğumaya bırakacağınızın farkına varın. Su ısıtıcının tam dolu suyu ısıtmak için kullandığı enerjiyle her seferinde kaybınız büyük olur.

  *Tasarruflu ampuller kullanın. Sıradan ampullere göre daha ömürleri daha uzundur ve bir ampülden 10 yılda en az 200 TL kar edersiniz.

  *Evinize enerji kontrolü yapın. Ampüllerinizi inceleyin, gerekirse değiştirin. Musluklarınızı kontrol edin, camlarınızın evin ısısını kaçırmadığını kontrol ettirin.

  *Çocuklarınıza ışığı kapatmayı, buzdolabının kapısını açık tutmamayı, dişini fırçalarken su akıtmamayı öğretin.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN