Salı, Şubat 27, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Dalyan her mevsim güzel!

  Muğla’nın Ortaca İlçesi Dalyan Beldesi, yazın Caretta carettalarıyla, İztuzu Plajı ve kaya mezarları ile tatilcilere unutulmaz anlar yaşatırken, kış mevsiminde ayrı bir güzelliğe bürünüyor.

  Özellikle koruma altındaki Gelgirme mevkiinde dağlar ile ağaçların sudaki yansıması, cıvıl cıvıl kuş sesleri ve güzellik çamuru sakin günlerde ön plana çıkıyor.

  Özellikle yaz aylarında tatilci ve turistlerin vazgeçemediği yerler arasında olan ve bu yıl 1 milyon ziyaretçi bekleyen Dalyan’ın kış aylarındaki sessiz ve sakinliği çok beğeniliyor. Endemik bitkiler nedeniyle koruma altındaki Dalyan, sulak alanlarıyla da ön plana çıkıyor. Biyolojik çeşitliliğin yüksek olduğu, başta su kuşları olmak üzere, çok zengin karakteristik bitki ve hayvan topluluklarının yaşama imkanı bulduğu Gelgirme mevkiinde uzun gagalı rengarenk Yalıçapkınının sazlıklar arasında balık yakalaması görenleri büyülüyor. Ayrıca tepeli karabatak, küçük balaban, erguvani balıkçıl, küçük kartal, küçük kerkenez, gülen sumru, mahmuzlu kız kuşu, alaca balıkçıl, sakarmeke, leylek, kırlangıç, saz bülbülü, gülen sumru, yılan kartalı, arı kuşu, martı, çeltikçi, küçük beyaz balıkçıl ile daha başka çok çeşitli kuş türü de bölgeyi kışlama ve kuluçka alanı olarak kullanıyor.

  Çevreciliğiyle ünlenen Kardak Turizm’in sahibi Özay Akdoğan, Dalyan’ın turist akının olmadığı kış aylarında, çeşitli kuş türlerinin gözlemlendiği, sıcak su ve çamur banyolarının yapıldığı muazzam bir yer olduğunu söyledi.

  Akdoğan, "Dağ, nehir, orman ve tarlanın bir arada olması nedeniyle çok sayıda kuş türü burada kışlıyor. Kış ayları boyunca gelen yerli ve yabancı turistleri kuşları gözlemlemeleri için bölgeye getiriyoruz. Ayrıca sakinlikten hoşlananlar da sıcak su ve çamur banyolarından ücretsiz olarak faydalanabiliyor. Buraya kişi başına 10 liraya tur düzenliyoruz" dedi.

  DHA

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN