Pazar, Nisan 14, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Dikkat! Photoshop sağlığa zararlıdır

  Kadınlara photoshop zulmüne son vermek için müthiş fırsat!

  Kadınlara photoshop zulmüne son vermek için müthiş fırsat. ABD’de photoshop ölçen yazılım geliştirilmiş. Bu sayede, modellerle şöhretleri olduğundan ince, pürüzsüz, taze göstererek moral bozan, hatta kızları anoreksik yapan medya ve reklamlara “zararlı” uyarısı konulabilir. Sigara paketi gibi. Aslında bazı ülkelerde kadınlar bu yönde mücadele veriyor, ancak uyarı çıkmıyor. Erkeklere tosluyor ç Eşitlik Bakanı Audun Lysbakken, reklam panolarındaki afetlerin yanı başına “bu resim rötuşludur, modelin gerçek görüntüsünü yansıtmamaktadır” diye uyarı yazıları konulsun istemiş. Medyanın dayattığı güzellik idealinin genç kızları daha fazla perişan etmemesi için. Photoshop harikaları yüzünden özgüven bunalımına giren, yeme bozukluğu çeken kadınları kurtarmak için…

  Haberi görünce, talebin içeriğinden ötürü bakanı önce kadın sandım. Resmini aradım, erkek çıktı. Adıyla aradım, “homominister” satırları döküldü. Bu satırlar büyük ihtimalle “Breivik” olmalarına ramak kalmış, Norveçli erkeklere ait. Her neyse, bu duyarlılığı gösteren bakanın gay çıkmasına hiç şaşırmadım.Medya ve reklamlarda idealize edilmiş yüz ve vücutların, kadınlar için ne kadar azap verici olduğunu ancak bir gay siyasetçi anlayabilirdi zaten. Aslında anlamak için rakamlara bakmak yeterli. Geçen yıl ABD’de yapılan bir araştırmaya göre genç kızların yüzde 88’i kendisini, daha zayıf olması yönündemedya baskısı altında hissediyor. Kızların yüzde 60’ı vücudunu, dal gibi modellerle kıyaslıyor. Durumböyleyken bir de dergi kapaklarıyla reklamlara photoshopmucizesi eklenince rekabet iyice hunharlaşıyor. Amerika’da obez nüfus yoğun olmasına yoğun ama o nüfusun 8 milyonu yeme bozukluğu çekiyor. Tamamına yakını da 12-25 yaş arasında. Bu durumdan reklam sektörünü sorumlu tutan Amerikan Sağlık Örgütü, modellerin orasını burasını photoshoplayıp gerçek ötesi vücutları pompalamaktan vazgeçin artık diyor. Erkeklerin anlaması zor, kadın siyasetçilerin anlaması ise işe yaramıyor. Fransız milletvekili Valerie Boyer, 2 yıl önce yasa teklifi verdi. Reklam fotoğraflarına “Fiziği değiştirmek amacıyla photoshop uygulanmıştır” diye uyarı konulması için. Genç kızlar böylelikle, selüliti photoshopla giderilmiş popolar âleminden gerçek dünyaya çekilebilirdi. Boyer, o insafsız rötuşların kızlarda yeme bozukluğuna, anoreksiyadan ölümlere yol açtığını söylüyor; hemhalk sağlığı, hemde tüketici haklarının korunması bakımından, photoshop uyarısının şart olduğuna dikkat çekiyordu. Yasanın ihlali halinde 37 bin 500 Euro para cezası öngören teklif reddedildi. Erkeklerin hakkını yemeyelim; teklife imza koyanmilletvekilleri arasında Jean- Pierre, Philippe ve Didier’ler de vardı ama, erkek çoğunluklumeclis reddetti.

  Rötuş canavarları
  Valerie Boyer savaşı kaybetti, İngiliz kadın siyasetçi Jo Swinson ise muharebede önemli bir zafer kazandı. Olay, geçen yaz bizim medyaya da çarşaf çarşaf yansıdı. Julia Roberts’li kozmetik reklamı, aşırı derecede photoshop kullanıldığı için yasaklandı. Liberal Demokrat Partili Jo Swinson’ın yürüttüğü kampanya sayesinde. Gerçek olamayacak kadar şahane görünen Julia Roberts’in süründüğü “Teint Miracle” fondöten sayesinde ciltten doğal ışık fışkırıyordu. Reklamdaki iddia buydu. Ancak Swinson yutmadı. Çünkü hiçbir ürün kadın yüzünü bu kadarmükemmel hale getiremezdi. Neticede o büyük marka reklamı geri çekti. Swinson’ın zaferi bununla da kalmadı. Şirketin marketlerde satılan markasının reklamına da yasak geldi. Christy Turlington’ın yüzünden yansıyan “The Eraser” fondöten sözde yaşlanma çizgilerini de gideriyordu. İşin matrak yanı, kozmetik firması rötuşları kabul etmekle birlikte, reklamşikâyet kuruluna savunma için Julia Roberts ile Christy Turlington’ın kırmızı halı fotoğrafları filan gönderdi. Bu kadınlar zaten güzel diye. Kadınları kendi vücutlarından soğutan, özgüveni allak bullak eden rötuş canavarlarına karşı Avustralya’da damücadele var. Kadın Bakanı Kate Ellis, daha sağlıklı vemutlu bir toplumiçin “dikkat photoshop” uyarısı çıkarttırmaya çalışıyor. Bildiğim kadarıyla dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uyarı yürürlüğe girmiş değil. Eğer uyarı niyeti olursa, ABD’deki Dartmouth Üniversitesi’nde geliştirilen metrik yazılım bu işe amade. Sistem, istatistik hesabıyla fotoğrafın ne kadar değiştirildiğini buluyor ve 1’den 5’e kadar numaralandırıyor. Hafif rötuş “1”, ağır photoshop “5” oluyor. Çalışmanın başındaki Prof. Hany Farid, “Photoshop yasaklanamaz, ancak tüketicinin photoshop derecesini bilmesi mümkün” diyor.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN