Perşembe, Aralık 2, 2021
More

  SON EKLENENLER

  Diş sağlığına iyi gelen yiyecekler neler bu besinler diş çürüğüne sebep oluyor!

  Besinleri öğütmede ve midenin daha kolay sindirmesine yardımcı olan dişler için diş sağlığına iyi gelen besinleri göz önünde bulundurmayın unutmayın!

  Dişlerin en önemli görevi beslenmeye yardımcı olan yiyeceklerin öğütülmesi ve midenin yiyecekleri daha rahat sindirilmesine yardımcı olmaktır. Ancak her gıdayı öğütmede işlevi olarak gördüğümüz dişler için dikkat edilmesi gereken bazı gıdalarda bulunuyor. Diş sağlığınıda göz önünde bulundurarak dişlere faydalı olan besinleri tüketmeye özen gösterilmesi gerekmektedir. Elmaelma.com okurları için  Diş Hekimi Mahmut Genç diş dostu besinler ve dişlere zarar veren besinler konusunda bilgiler verdi.

  Dişlerimizin en önemli görevi hiç kuşkusuz beslenmedir. Vücudumuz için aldığımız gıdalar ilk olarak ağız yoluyla alınır ve dişlerin öğütme ve parçalama fonksiyonu ile sindirilebilir bir hal almaktadır… Genel vücut sağlığımız için besinleri tüketmek ve dengeli beslenmek zorundayız…Tükettiğimiz gıdalar içerisinde dişlerimize son derece yararlı gıdalar olmakla birlikte diş sağlığımızı olumsuz etkileyen gıdalarda bulunmaktadır.

  DİŞ SAĞLIĞINDA BU BESİNLERİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUN!

  -Süt ve Süt Ürünleri: Süt, yoğurt ve peynir diş ve diş eti sağlığımızda 1. sıradaki besinlerdir.Bu besinler içerdikleri yüksek orandaki kalsiyum ve fosfat ile dişleri korumakta ve çürük oluşumunun önüne geçmektedir.. Peynirlerin bazik özelliklerinden dolayı ağızdaki asidik ortam nötürlenir ve asitlerin diş çürüğüne neden olması önlenir.

  -Meyve ve Sebzeler: Sebze ve meyveler içerdikleri mineraller ve vitaminler ile diş sağlığını koruyan görev üstlenirler.. Diş eti sağlığı için nar ve c vitamini içeren portakal mandalina gibi meyveler tüketilmelidir..
  Dişlerin doğal beyazlığına kavuşması için muz kabuğu kolay ve pratik bir yöntemdir. Ancak içerdikleri şeker sebebi ile aşırı tüketiminden kaçınmak gerekir.

  -İçecekler: İçme suyu, yeşil çay ve diğer bitkisel çaylar içerisindeki aksioksidanlar ve antibakteriyel özellikleri sebebi ile diş ve dişeti sağlığı için yararlı içeceklerdir. Şekersiz tüketilmeleri durumunda yararları kanıtlanmıştır. Asitli içecekler diş minesi üzerinde aşındırıcı özelliklerinden dolayı ve çürüğe sebep olmaları sebebi ile tüketilmemesi gereken içeceklerdir.

  DİŞ SAĞLIĞINA İYİ GELMEYEN BESİNLER NELERDİR?

  Dişler için en zararlı besinler şeker içerenler ve şekerli asitli içeceklerdir. bu gıdaların tüketilmesi ile ağız içindeki bakteriler bu şekeri tüketir ve asit oluşturur. Bu asit diş sert dokuları üzerinde yıkıma sebep olur ve çürüklerin başlamasına sebep olur. Bu gıdalar tüketilmemeli veya tüketildikten sonra ağız bakımı dikkatlice yapılmalıdır. Diş ve dişeti sağlığımız için beslenmemize özen göstermeli ve ağız bakımımızı aksatmamamız gerekiyor. Günde en az 2 kere dişlerimizi 2 dakika fırçalamalı ve mutlaka 6 ayda bir diş doktorumuza kontrole gitmeliyiz.

   

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN