Pazartesi, Mayıs 27, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Dudaklarda “Eros Yayı” modası!

  His kaybı yaşatmayan ve öpüşürken de fark edilmeyen bu uygulama tekrar gerektirmiyor…

  Çekici dudaklarının sırrının belirgin eros /aşk yayı (üst dudağın ortasındaki çizgi) ve alımlı hafifçe yukarı kalkık kıvrımlardan oluştuğunu ortaya koyan bilimsel çalışmalar dudak estetiğine de yön verdi. Çağlar boyu boy, kilo, saçlar, makyajda ‘güzel’ kavramı değişse de dudakta güzellik anlayışı değişmeden günümüze kadar geldi. Antik Yunan’dan günümüze heykel, resim ve diğer pek çok sanatsal üretimde dudaklarda eros yani aşk yayı olarak adlandırılan kıvrımın belirgin, alt dudağın üste oranla dolgun, dolgunluğunda ağzın tamamında değil orta kısmında yoğunlaştığını, üst dudak kenarlarının hafifçe kıvrık olduğunu gösteren araştırmalar Magic Lip Surgery / Eros Yayı Estetiği’ni ortaya çıkardı.

  Yöntemin Türkiye’deki uygulayıcısı Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Orhan Murat Özdemir; “dudak kalınlaştırmanın dudak estetiği olarak tanımlanmasına bile karşıyım. Zaten medyaya yansıyan ya da beğenilmediği konuşulan dudakların hiçbiri ince değil adeta muz gibi yüzle orantısız ve kıvrımları ortaya çıkarılmamış kalın dudaklardır” diyor. Özdemir; dudaklara sadece hacim değil ruh kazandıran bir yöntem olarak tanımladığı Magic Lip Surgery /Eros Yayı Estetiği’nin bir başka yönünün doku içinde erimeyen ve formu bozulmayan dudak implantı ile uygulandığını, bunun da 6 ayda bir tekrarlanan dolgulara oranla çok daha konforlu ekonomik olduğunu belirtiyor. Üstelik ilk dudak implantlarının aksine Magic Lip Surgery’de kullanılan silikonlar tıpkı meme silikonları gibi istenirse küçük bir operasyonla sorunsuz çıkarılabiliyor ve dudaklar deforme olmadan uygulama öncesi halinde kalıyor.

  Yöntemin Türkiye’deki uygulayıcısı Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Orhan Murat Özdemir; Dudak şekillendirme ve Magic Lip Surgery /Eros Yayı Estetiği hakkında bilgiler verdi.

  1) Eros Yayı dediğiniz bölge dudakta neresidir? Biz neden bugüne kadar bu yaydan habersiz yaşadık?

  Eros Yayı bu yöntemi geliştiren hekimlerin bir yakıştırması değil, tıpta Estetik Cerrahi’de sıkça kullandığımız bir deyim. Eros ya da Aşk Yayı olarak adlandırılan yer, üst dudağın tam ortasındaki minik çukurluktan ağzın kenarlarına doğru inen, soluk renkli, cilt ve mukoza arasında belirgin bir hat oluşturan kıvrımdır. Bu kıvrımların narin, yumuşak hatlarda ve belirgin olması ve bu hattın içe değil dışarıya doğru hafifçe çıkık/dolgun olması kadına da erkeğe de büyük seksapel katar. Hepimizde Eros Yayı mevcuttur.
  .

  2)Dudağın dolgun olması mı kıvrımlarının muntazam olması mı daha önemli?

  Bu soruya kıvrımlar ve dudağın hacmi olarak cevaplamak isterim. Hacim dolgunluk demek değildir. Kıvrımı yerinde hacmi olup dolgun olmayan ya da yaşla dolgunluğunu yitirmiş dudaklar dolgunlaştırmak için idealdir.

  3) Magic Lip Surgery’nin uygulanan dudak dolgunlaştırma yöntemlerinden farkı ne?

  İki yönden farklı. Birincisi dudakta hacimle birlikte Eros Yayı yani seksapeli oluşturacak kıvrımları belirginleştiriyor ve hazırlanan bu hattı dolgunlaştırıyoruz. İkincisi; adeta bir resim gibi çizilip tasarlanan dudakları hastamız değiştirmek isteyene kadar deforme olmadan erimeden koruyacak FDA onaylı özel bir dudak implantı kullanıyoruz. Kullanıcının dudakları senelerce ilk günkü gibi kalıyor. Yöntemin dudak estetiğine kazandırdığı en büyük yenilik ise ilk dudak implantlarından farklı olarak Magic Lip Surgery implantlarının istenirse zahmetsizce çıkarılması ve dudakların ilk halinin deforme olmadan kalması.

  4) Kalıcı dudak implantlarının (silikonların) doku içine dağıldığı için çıkarılamadığı üstelik farklı oranlarda eridiği için zamanla şekil bozukluklarına yol açtığı için tercih edilmediği söyleniyor.

  Evet bunu ben de söyleyebilirim. İlk dönem dudak silikonları meme büyütme operasyonlarında kullandığımız gibi koruyucu bir tür zar içinde değildi. Enjeksiyon şeklindeydi. Dudakta zerk edildiği dokulara dağıldığı için çıkarılması neredeyse imkansızdı. Üstelik doku bu silikon maddesini eritmeye çalıştığı için asimetrik birikmeler, erimeler, nodüller (doku sertleşmeleri) meydana gelebiliyordu. Bu yöntemin bence alanında devrim niteliği taşıyan avantajı implantıdır. Meme silikonları gibi koruyucu zar içinde olan ve yine son dönem meme silikonlarındaki gibi akmayan, erimeyen içeriğe sahip dudak implantları dokulara karışmaz. Yerleştirildiği yere sızmaz, dağılmaz, bozulmaz ve erimez. Bu dudaklarınızın ilk günkü gibi kalması demektir. Erimediği, deforme olmadığı için tekrarlanmasına da gerek olmayan Magic Lip Surgery, ağrılı dudak dolgu uygulamasından ve 6-8 ayda bir karşılaşılan dolgu maliyetinden çekinenlere iyi bir alternatif kabul edilebilir.

  5) Uygulama nasıl yapılıyor?

  Lokal anestezi altında sadece dudaklarınız uyuşturularak 30 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilebilen bir işlemdir. İşlemden sonra ağrı sızı olmaz. Ancak uygulamaya bağlı olarak bölgesel şişlik 1-2 gün sürebilir. Bu dönem de sosyal hayatınız etkilenebilir. O nedenle böyle işlemleri Cuma günleri yapak daha doğru olmaktadır. Bir hafta sonra kontrol gerekir. Ağız köşelerinizde içerde kalan dikişleriniz alınır ve işlem biter.

  6) Herhangi bir his kaybı ve iz kalıyor mu?

  Bu uygulamada dudak köşelerinde 0,5 cm’den daha küçük kesiler yapılır ve bu kesiler ağız içinde kalır ve bu sayede de iz kalmaz. Dudaklarda his kaybına neden olan bir işlem değildir. Dudak hareketleri sırasında hissedilmez, öpüşürken de fark edilmez.

  7) Uygulama ertesinde nelere dikkat edilmeli?

  Uygulamadan sonra lokal anestezinin etkisi geçene kadar sıvı gıda tüketmemeniz istenir. Sonrasında ise işleme bağlı olarak sonuçtan bağımsız dudaklarınız 1-2 gün şişer ancak bu geçici bir görüntüdür 2-3 gün içinde şişlikleriniz iner ve normal hayatınıza dönersiniz.

  KUTU: DUDAKTAN KALBE

  Dünyanın en büyük arkadaşlık sitelerinden Badoo’nun Pazarlama Direktörü Llyod Price; internetten tanışma isteğinde bir numaralı kuralın kadınların dudaklarına iltifat etmek olduğunu, kadınların dudakları hakkında güzel şeyler söyleyen söyleyenlerin tanışma isteğini daha çok kabul ettiğini belirtiyor. Kadın ve erkek arasında bir tür cinsel kod olan dudaklar; hem kadında her erkekte cinselliğin yüzdeki temsilcisi olarak algılanıyor. Konuşurken sık sık karşısındakinin dudaklarına bakanlar karşısındaki kişiyi cinsel olarak çekici bulduğunu ele veriyor.

  KUTU İDEAL DUDAK NASIL OLMALI?

  Güzel dudak anlayışının çağlar boyu değişmemesi şaşırtıcıdır. Birçok bedensel özellik dönemden döneme farklılaşmıştır. Tabloları süsleyen göbekli selülitli kadınlar geçmişte dolgun hatların beğenildiğini selülitin asla bir kusur olarak algılanmadığını gösterir. Saçlar kimi dönem dalgalı kimi dönem düz tercih edilmiştir. Bir dönem beyaz ten kadında en aranan özelliklerden biri iken günümüzde bronz ten güzellikle eş tutulmaktadır. Neredeyse sadece dudaklarda dolgunluk ve kıvrımlı hatlara sahip olmak çağlar boyu güzel bulunmuş ve bu güzellik ölçütü değişmemiştir. Dudak güzelliğinde tek başına dudağın güzelliği yeterli değildir. Dudakların görünümünde çene yapısı, burun ve dişler de önemli yer tutar.

  İdeal dudakta;

  Alt dudak, üst dudaktan daha dolgun olmalı, gülerken diş etleri görünmemelidir.

  Dudaklar, burun ucundan çene ucuna çizilen hayali çizginin gerisinde kalmalıdır.

  Üst dudakta, Eros Yayı dediğimiz kıvrım belirgin olmalıdır.

  Dudak kontürü bir bütün olmalıdır. Ruj sürerken taşırmadan rahatça sürebiliyorsanız dudak kontürünüz düzgün demektir.

  Dudak renginiz pembe, dudak deriniz ise pürüzsüz olmalıdır.

  KUTU: YAŞLANMAYLA DUDAKTA GÖRÜLEN DEFORMASYONLAR

  Yaşlanmayla görülen deformasyonların bir kısmı gençlerde de görülebilir. Gençlerde görülenler deformasyon değil yapısal olarak ince, düz ve asimetrik dudaklardır. Yaşlanmayla görülen deformasyonlar dudağın kırmızı pembe kısmının solması, dolgun kısmının yassılaşması, dudakların uzaması ve sarkması, dudak kıvrımları yüksekliğini kaybetmesi, yassılaşması, eros yayı veya cupid’s bow denilen kısmın kıvrımlarını yitirip düzleşmesidir. Bu deformasyonlardan dudak renginin solması dışında hemen hemen hepsi Estetik Cerrahi’yle düzeltilebilir.

  KUTU: EROS YAYLARI MUHTEŞEM ÜNLÜLER

  Eros Yayı denen hat dudaklardaki seksapeli ve çekiciliği vurgulayan bölge. Dudaklardaki dolgunluk kadar kıvrımların varlığı ve konumu Eros Yayı hattını çekici kılıyor. Bu kıvrımlara sahip olanlar ya da estetik müdahalelerle oluşturanlar dudakları pek dolgun olmasa da oldukça beğeniliyor ve seksi bulunuyor. Amerikalı ünlü aktrist Kirsten Dunts dudakları incecik olmasına karşın Eros Yayı hattı muhteşem olduğu için yüzünün en dikkat çekici parçasını dudakları oluşturuyor. Pop yıldızı Britney Spears ise alt dudağını dolgunlaştırırken üst dudağında Eros çizgisini belirginleştirerek çekiciliğini artırmış ünlülerden. Türkiye’den Beren Saat ve Tarkan Eros Yayı çizgisi doğal ve güzel bulunan ünlüler arasında.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN