Perşembe, Ağustos 11, 2022
More

  SON EKLENENLER

  Düzenli beslenme önerileri nasıl olur kahvaltıda balın doğallığına aldanmayın!

  Düzenli beslenme önerileri nelerdir, neler tüketilmeli? Bir bebeğin beslenme alışkanlığını kendimize örnek olarak alabiliriz!

  Kaliteli yaşamın yolu düzenli beslenmeden geçiyor. Ancak her ne kadar günlük hayatta tükettiğimiz bir çok besinin faydaları olsa da bir o kadar da zararları olabiliyor. Bunun için herşeyin ölçütünü ve vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri takip ederek beslenme alışkanlığınmızı şekillendirmemiz gerekmektedir.

  Hem enerjik, hem sağlıklı, hem fit bir beden isteniyorsa sabah uyanıldığında mutlaka kahvaltı yapılmasını öneren Dr. Fevzi Özgönül, “Asıl kahvaltı bir bebeğin gelişiminde çok önemli bir yer tutuyorsa, bizim bedenimizin de sağlıklı olması için çok önemlidir’‘ dedi İşte dikkat edilmesi gerekenler be tüketilmesi gereken beslenme zinciri…

  Kahvaltıda bedenimizin temel ihtiyaçlarını tüketmeliyiz. Bebeğinizin kahvaltısını düşünün ve başlayın yemeye. Kahvaltıda olmaz ise olmazlar: peynir, yumurta, zeytin, yeşillikler, biraz mevsim meyvesi, avuç içi büyüklüğünde tam tahıllı ekmek Sakın bebeğinize vermediğiniz kepek ekmeği tüketmeyin, kepek ekmeği bebeklerde olduğu gibi sizde de kansızlığa ve dolayısı ile halsizliğe neden olabilir, ekmek az yediğiniz için çiğ badem, ceviz ve fındık ta tüketebilirsiniz.

  ARA ÖĞÜNDEN VAZGEÇİN!

  Ara öğünlerin sindirim sisteminin çalışmasını durdurup yeniden başlamasına neden olmaktadır. Yani sindirim bir nevi resetlenip sil baştan başlar. Böylece bir önce yediğiniz öğündeki besinler bedeninize yararlı olmaz.

  ÖĞLE YEMEĞİNİ ASLA ES GEÇMEYİN!

  Bedeninizin hasarlı dokularını onarabilmesi, ideal ölçülerini sabit tutabilmesi, kilo problemi varsa bunlardan kurtulabilmesi için gece yarısı saat 24.00-02.00 arasında hormon üretip bakımını yapması gereklidir.Bedenimiz gece bu yapılanma işlemini öğlen yediğimiz yemeklerde bulunan proteinler, yağlar, vitamin ve mineralleri kullanarak yapar.

  Bu nedenle öğlen yemeğinde yediğimiz gıdalar sağlık ve güzelliğiniz için hayati önem taşır. Bu yemeği sadece tost veya ekmek arası bir gıda ile geçiştirirseniz veya yemez işim var deyip atlarsanız, bedeniniz de bakım yapamaz ve sizin sağlık ve güzelliğinizi geçiştirir.

  ACIKMADAN SOFRAYA OTURMAYIN!

  “Nasıl bebekleri beslediğinizde iyice acıkmadan bir sonraki öğünü yedirmeye çalışmıyorsanız,aynı şekilde siz de akşam iyice acıkmadan yemeyin” diyen Dr.Fevzi Özgönül, sözlerine şu şekilde devam etti; “Öğlen yediğiniz yemeklerin iyice sindirilebilmesi için bazen sindirim sisteminin 8-10 saate ihtiyacı olur. Bu sistemin aksamaması için akşam yemeği için iyice acıkmayı beklemeliyiz. Ayrıca gece rahat bir uyku uyuyabilmemiz için de sindirim sistemimizin dinlenmeye geçmesi gerekir, bu nedenle gece mümkün olduğunca çiğ ve hazmı zor olan salata ve meyve yememeliyiz. Gece tercih edeceğimiz yemekler, pişmiş sebze yemekleri veya hazmı kolay olan çorba türü yemekler olmalıdır” dedi.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN