Pazartesi, Mayıs 27, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Emziren anneler nasıl beslenmeli..

  Emziren annenin kendi beslenmesine ve sağlığına daha fazla dikkat etmesi gerekir.

  Anne adaylarının gebelik dönemlerinde emzirme ve faydaları konusunda bilgilendirilmesi ve cesaretlendirilmesigerekir.Böylece, anne adayı doğacak bebeğini emzirme konusunda daha istekli olacaktır.

  Bebekle ilgilenirken öğün atlamak, kendini fazla yormak ve kaygılar süt salgılanmasını olumsuz etkileyecektir. Aslında, anne sütünün yetmemesi doğaya aykırıdır.

  Öncelikle, annenin gebelikte kullandığı vitamin ve demir ilaçlarına bebeği 4 aylık olana dek devam etmesi önerilir. Çünkü bebeğiniz büyürken hem kendisi hem de sizin için gerekli olan vitaminleri tüketecektir. C vitamini dışındaki tüm vitaminler vücutta depolanabilirler, oysa C vitamini günlük tüketilir ve fazlası idrarla atılır. Bu yüzden, her gün taze meyve veya çiğ sebze yemelisiniz. Ayrıca, annenin aç kalması sütün azalmasına yol açan en önemli nedenlerden biridir. Bu yüzden asla öğün atlamayın, zamanınız olmadığını düşünüyorsanız bile en azından küçük atıştırmalar yapın. Ancak bunu da alışkanlık haline getirmeyin, yemek için zaman yaratın. Dengeli beslenme herkesten çok emziren anneler ve çocuklar için gereklidir. Beş ana başlıktaki gıdalar; et ürünleri, süt ürünleri, sebze, meyve ve karbonhidratlar her gün tüketilmelidir.

  Anne sütü, yüzde seksen oranında su içerir. Bu nedenle bebeğinize su vermenize gerek yoktur. Ancak, bebeğin günde 1 litreye yakın süt tüketmesi nedeniyle annelerin vücutlarında su miktarı azalacaktır. Hem süt yapımını artması hem de annenin susuz kalmaması için emziren annelerin günde 2 litre su tüketmesi gerekir.

  Bebeklerin gaz yakınmaları olmaması için annenin de beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Öncelikle emziren annelerin süt içmemesi, yerine süt ürünlerini tüketmesi önerilir. Gaz yapan gıdalardan uzak durmak gerekir. Özelikle kış sebzeleri yerine yaz sebzeleri veya yeşil sebzeler tercih edilmelidir. Bağırsakları çalıştıran besinlerin ise daha bol alınması uygundur. Taze fasulye ve kayısı bu konuda en iyileridir. Taze veya güneşte kurutulmuş doğal kayısı tercih edilmelidir. Gaz yakınmasını artıran ve bebeği uyanık tutarak huzursuz eden kahve, çay, kola ve soda gibi içeceklerden uzak durunuz. Annenin ısrarlı olması durumunda, günde iki kez açık çay içmesine izin verilebilir. Kuruyemişlerden ceviz aralıklı olarak tüketilmeli, ancak gaz yakınmasını artıran diğerlerinden ilk üç ay uzak durulmalıdır. Aslında kuruyemişlerin besin değeri çok yüksektir ve haftada bir kez, bir avuç tüketilmesi her yaşta önerilmektedir. Alkol ve sigaranın zararları konusunda gebelerin ve emziren annelerin yeterince bilgili ve dikkatli olduğunu umuyoruz.

  Bebeğinizi emzirirken çok susayacak, sık sık acıkacak ve belki de biraz kilo alacaksınız. Sakın diyet veya ağır eksersiz yapmayın, ama yürüyüş yapmaya da zaman ayırın. Bu aynı zamanda kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Bunları yaparken kilolarınız artmaya mı başladı? Üzülmeyin, ilk 6 ay kilo alsanız bile sonrasında bebeğinizin hareketlenmesi ve ek gıdalara başlanmasıyla birlikte kilo vermeye başlayacaksınız. Hele çocuğunuz 1 yaşını geçince onun aktivitesine yetişme çabası sizi hayli zayıflatacak. Sağlıkla büyüsünler..

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN