Pazartesi, Mayıs 27, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Ergeninlikte Aileye Büyük Rol Düşüyor

  Uzmanlara göre aile, gençlerin ergenlik dönemlerindeki öfkeli tutumlarını olumlu yönlendirmelerle engelleyebilmeli.

  Gençlerin, ergenlik döneminde duygusal bağımsızlığını kazanmasına bağlı olarak öfke kontrolsüzlükleri yaşadığına dikkat çeken uzmanlar, iletişim becerilerinin önemine işaret etti.

  Türkiye Psikiyatri Derneği Bursa Şubesi Başkanı Dr. İbrahim Karakılıç, gençlere, onları sinirlendiren şeyleri bulup, zihinlerinden silmelerini tavsiye etti. Öfkeyle baş edebilme yöntemlerini anlatan Dr. Karakılıç, eğitim düzeni, sınav, başarı kaygısı, aile içi problemler, aile baskısı, arkadaş çevresi, kardeş ilişkileri, hormonal değişimlerin, çocukluktan yetişkinliğe geçişini sorunlu hale getiren etmenlerin başında geldiğini kaydetti. Ergenin duygusal bağımsızlığını kazanmasındaki öfke kontrolü sürecinin tek taraflı olmadığına dikkat çeken Karakılıç, ailenin de bu süreçte önemli rol oynadığını vurguladı. Karakılıç, bu yaşlarda ergenlerin öfkeli tutum sergilemelerinin normal olduğunu, ancak bu öfkeyi yapıcı şekilde dışarıya vurma yolunun gerçekleşmesi gerektiğinin altını çizdi.

  İletişim becerilerinin öfke kontrolünü sağlamada önem arz ettiğini vurgulayan Karakılıç, şu bilgileri erdi: “Ergenlerin kendilerine ‘Bu durumda beni öfkelendiren şey nedir?’ gibi sorular sorarak öfkenin kaynağına ulaşmaya çalışmaları çok önemlidir. ve ‘asla’, ‘her zaman’ gibi kızgınlık veren sözcükleri zihinlerinde yakalamaya çalışarak sakin davranmaya özen göstermeleri gerekir.”

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN