Çarşamba, Şubat 28, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Erkeğin bağlanma fobisi

  Erkeğin bağlanma sorunu 3.500 yıl öncesine, M.Ö. 15. Yüzyıla, Eski Yunan uygarlıklarındaki efsanelere dayanıyor.

  a_27[1]Ufak bir tartışmanın sonu ayrılık olabiliyor. Her şey iyiyken ilişki bitebiliyor. Evlilik gözümüzü korkutabiliyor ya da uzun ilişki boğabiliyor. Peki, erkekler ortada hiçbir neden yokken neden terk ediyor?

  Wisconsin Üniversitesi Psikoloji bölümünde yapılan araştırmalar işin mitolojik boyutunu bir yana bırakıp bilimsel yönünü ortaya çıkarmış. Gelin bir göz atalım.

  TERK EDİLME FOBİSİ

  Bu korku, çocukluk çağlarında önemli birinin, arkadaşın hatta evcil hayvanın aybı ile oluşabiliyor. Kişi hayatı boyunca kimseye bağlanmıyor. Birini çok severse o kişinin kendisini terk edeceği korkusu ortaya çıkıyor.

  TUZAĞA DÜŞÜRÜLMÜŞLÜK FOBİSİ

  Bir diğer adıyla “elinin kolunun bağlanmasından korkma” olarak bilinen bu fobinin temeli, daha çok sevilen tarafın kendisini kapana kısılmış hissetmesinden kaynaklanıyor. Elbette bu konuda çevredekilerin “Abi seni de iyice kafesledi” gibi yorumları da etkili.

  ONAYLANMAMA FOBİSİ

  Bu fobi farklı etnik kökenler, toplumsal sınıflar, şişman – zayıf, uzun – kısa gibi ayrı uçlardaki fiziksel özelliklere sahip çiftler arasında ortaya çıkıyor. Buna göre partnerlerden biri farklı özelliklerinin toplum tarafından onaylanmayacağından korktuğu için ayrlıyor.

  SÖMÜRÜLME FOBİSİ

  Taraflardan biri diğerinden daha çok seviyor ya da en azından sevgisini daha cömertçe gösteriyorsa diğer taraf bu sevginin onu “sömüreceği” inancına kapılabiliyor. Taraflardan biri aşırı derecede sevildiğini hissederse uzaklaşma eğilimi gösteriyor.

  HAYAL KIRIKLIĞI FOBİSİ

  Bu fobi partnerlerden birinin sevmekte iyi, diğerinin ise sevme ya da sevgisini gösterme konusunda yetersiz olduğu noktalarda ortaya çıkıyor. Taraflardan biri daha uzun vadede hayal kırıklığına uğrayacağı inancına kapılıyor ve kaçıyor.

  KAYBETME FOBİSİ

  Bazı kişilerin kaybetme korkusu kazanma hırslarına ağır basıyor. Onlar ilişki için savaşma değil, kaybetme inancıyla kaçma eğiliminde oluyor. Hatta bu kişilerde iş hayatında zorluklarla karşılaştıkları takdirde mücadeleyi hemen bırakma davranışı gözlemleniyor.

  GİZEMİ KAYBETME FOBİSİ

  Herkesin kendine sakladığı bazı şahsi özellikleri var elbette. Yoğun ve uzun ilişkilerde bu gizem perdesi ortadan kalkıyor. Uzmanlara göre bazıları kendilerine sakladıkları özelliklerin zamanla açığa çıkmasından rahatsızlık duyup uzaklaşıyor.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN