Pazartesi, Mayıs 27, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Eşler arası kardeş kardeş yatmaya son

  Vajinismus güçlü bir fiziksel tepki sonucu kendini gösteren psikolojik bir durum.

  İlişkiye girme esnasında vajinanın girişindeki kaslar istemsiz olarak kasılıyor. Bu durum bazı kadınların tüm yaşamı boyunca sürebiliyor, bazılarında ise bir travma sonucu ya da normal bir cinse ilişki esnasında ortaya çıkabiliyor. Her iki şekilde de vajinismus yaşam kalitesi üzerinde yıkıcı etkileri var.

  Vajinismusun birçok sebebi var ama hiçbiri fiziksel değil. Geçmişte sancılı bir ilişki yaşadıysanız, vajinismus daha fazla acı çekmemek için beyninizin bilinçsiz olarak verdiği bir tepki olarak ortaya çıkıyor. Yaygın psikolojik sebepler ise şunlar:

  Cinsel ilişkiyle ilgili kişisel düşünceler:  cinsel ilişkinin kötü ve tehlikeli olduğu düşüncesiyle büyütülmek, kültürel ve dini birtakım tabular cinsel ilişkiye girerken kendinizi kötü hissetmenize sebep olabilir. Ayrıca cinsel eğitimsizlik ve çevreden duyulan efsaneler kişide cinsel ilişkiye karşı korku oluşturacaktır.

  Travmatik geçmiş yaşantılar: yaşamın herhangi bir bölümünde kadınlar cinsel organlarıyla ilgili bir travma yaşamışlarsa vajinismus bir savunma mekanizması olarak gelişebilir. Bazı durumlarda ise tecavüz ya da cinsel istismar sonucu ortaya çıkabilir. Karşı cinsle yaşanan birtakım problemler ilişkiye dair endişeler vijinismusa neden olabilir ya da durumu kötü etkileyebilir.

  İyi haber şu ki tedavisi var uygun bir terapi ile üstesinden gelinebilir.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN