Pazartesi, Nisan 15, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Evde Doktorculuk Oyunu..

  Bugün kendimizin doktoru oluyoruz!

  Bugün evde ‘doktorculuk’ oynuyoruz!
  “Bedeninizi en iyi siz bilir ve anlarsınız. Her zamankinin dışındaki değişimler bedeninizde bir şeylerin yolunda gitmediğinin göstergesi olabilir” diyen Memorial Hizmet Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Nafiz Karagözoğlu vücudumuzdaki hastalık belirtileri ve yapılması gerekenleri yazıyor.

  Tırnaklarınız mor ve kalın mı? O zaman dikkat!

  Tırnaklarınızda hafif mavilik ya da morluk görürseniz bu bir kalp hastalığıyla karşı karşıya olduğunuzun göstergesi olabilir. Tırnaklarınız aşırı kalın ya da tümsekliyse de nefes ve akciğer sorunları ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Beyaz çizgiler vitamin ve mineral eksikliği, tırnak dibinden itibaren beyaz renk ise kansızlık belirtisi olabilir. Sonradan yuvarlak ve oval hale gelen tırnaklar akciğer hastalığının işareti olabilir.

  Dakikada kaç nefes aldığınızın farkında mısınız?

  Dakikada 15 kez ve daha altında nefes alıp veriyorsanız sağlıklı ciğerlere sahipsiniz fakat bu sayı 25’e çıkıyorsa o zaman sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Kalp hastalıkları, kansızlık, bazı zehirlenmeler ve kimyasal buhar temasları nefes alıp verişinizi artırabilir.

  Gözlerinize dikkatli bakın, hastalık habercisi olabilir!
  Aynanın karşısına geçin ve gözlerinize bir bakın. İrisin etrafında beyaz bir daire varsa bu kolesterol seviyenizin yüksek olduğu anlamına gelir ve en önemlisi de ani şekilde yaklaşan bir kalp sorununa işarettir. Gözünüzün normalde beyaz olması gereken bölümünün sarılığı adı üstünde “sarılık” hastalığının belirtisi olabilir. Eğer bu renk açık mavi-mor ise kansızlık açısından değerlendirilmeniz gerekir. Daha koyu maviye yakın renkler ise bazı metabolik kemik hastalıklarının habercisi olabilir.

  Avuç içinize bakın, kırmızıysa aman dikkat!

  Avuç içlerinize dikkatlice bakın. Eğer kırmızı ve lekeli ise karaciğerinizde bir sorun olabilir. Avuç içi çizgileriniz pembe-kırmızı olmalıdır. Yeterince pembe değilse ve hatta beyazsa kansızlık ile ilgili olarak doktor başvurunuzu yapın.

  Kas kontrolü nasıl olur?

  Düz bir yere sırt üstü yatın, bacaklarınızı dümdüz uzatın ve ardından bir bacağınızı havaya kaldırın. Arkadaşınızdan ayağınızı bastırması için yardım isteyin. Bacağınız yere düşüyorsa kaslarınız zayıf demektir.

  Peki ya gözleriniz ne alemde?

  Gözünüzün hemen altında elmacık kemiğiniz üzerine bir cetvel yerleştirin ve cetvelin üstüne bir kredi kartı koyarak kartı en rahat okuduğunuz uzaklığı ölçün. Ne kadar yakın olursa olsun kartı rahat okuyabiliyorsanız göz sağlığınız iyi demektir. Aksi takdirde göz hastalıkları uzmanlarına görünün.

  Nasıl bir vücut tipiniz var?

  Vücut şekliniz elmaya benziyorsa yani yağlarınız belinizin çevresinde toplanıyorsa, kalp sorunu yaşama riskiniz yüksek.

  Tuvalet sıklığı çok önemli

  Her üç saatte birden çok kez tuvalete gidiyorsanız bu diyabetin en erken sinyallerinden biri olabilir. İdrar yolu infeksiyonlarında, idrar söktürücülerinin kullanımında da sık idrara çıkma olabilir.

  Nabzınızı kontrol edin!

  Nabzınız 70’in altında ise mesele yok ancak 50’nin altındaysa veya sık sık 120’nin üstüne çıkıyorsa doktora başvurma zamanı gelmiş demektir. Anormal veya düzensiz kalp atışları kontrol edilmelidir.

  Ayak bilekleriniz sizi ele veriyor

  Kalp, akciğer, böbrek sorunlarıyla karşı karşıya olup olmadığınızı başparmağınızla ayak bileğinizin arka kısmına bastırarak anlayabilirsiniz. Bastırdığınız noktada çok fazla çukurluk oluşuyorsa uzmana görünmelisiniz.

   

   

   

   

   

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN