“Evet” Demeden Önce Bunları Bir Düşünün!

0
28

Mutlu bir evlilik için “evet” demeden önce bunları mutlaka bilmelisiniz!

Elmaelma.com – Evlilik için her şey hazır. Seneler öncesinden hayal ettiğiniz gelinliği giymenize az kaldı. Beyaz atlı prensiniz size bir imza kadar uzaklıkta.

Peki, “Evet” demeden önce evliliğinizi kabusa çevirebilecek bu faktörleri düşündünüz mü?

Yetersiz Cinsel Eğitim

daha önceden bilinmeyen ama evlilik süresinde ortaya çıkan çeşitli sağlık sorunları zaten var olan ekonomik sorunlara, toplumsal baskılara ve olumsuzluklara eklenirse cinselliği yok etmeye başlar. Bu yüzden evlilik öncesi bazı hazırlıkları yapmak kişilerin bu olabilecek negatifliklerden uzaklaştırır. Bunlar nelerdir; En önemlisi her iki tarafın evlilik öncesi muayeneye gitmeleridir. Erkeğin ve kadının cinsel bir anormalliği yani sağlıklı bir cinsel yaşantıyı engelleyecek problemleri var mı, varsa ve mümkünse bunun düzeltilmesi.

 

Bulaşıcı Hastalıklar

(Sarılık, cinsel yolla geçen bir hastalık, aids ve bu gibi) varsa gerekli önlemleri alınıp, tedavi edilmesi. İleride sorun olabilecek herhangi bir sağlık problemi var mı. (Gizli şeker, kalp hastalığı, hormonal bozukluk gibi )

Bebek Sahibi Olmayı Engelleyecek Faktörler

Erkeklerde evlenmeden önce sperm sayımı yaptırılması, kadında yumurtalıkların ve hormonal düzenin kontrol edilmesi. Gebelik esnasında sorun yaratabilecek kan uyuşmazlığı, kadında toksoplasma (çiğ etten geçip kırsal alanlarda Yaygın bir enfeksiyondur) gibi gebeliğin ileri ki aylarında bebeğin ölümüne sebep verebilecek bir enfeksiyonun var olup olmadığının araştırılması gerekir.

Kan Uyuşmazlığı

Kan uyuşmazlığı kan grubu ile değil kanınızda ki Rh faktörü ile ilgilidir. Yalnızca kadının Rh negatif, erkeğin ise Rh pozitif olduğu durumlarda oluşabilir. Kadın Rh pozitif, erkek Rh negatif uyuşmazlık yok. Kadın Rh negatif, erkek Rh negatif uyuşmazlık yok. Kadın Rh pozitif, erkek Rh pozitif uyuşmazlık yok. Kadın Rh negatif, erkek Rh Pozitif olursa uyşmazlık VAR. Kan uyuşmazlığının varlığının bilinmesi gebelik öncesinde veya gebeliğin başlangıcında gerekli tedbirlerin alınarak ortaya çıkabilecek rahatsız edici durumları engeller. Çiftlerin ailelerinde veya kendilerinde kalıtsal (doğumla geçen) bir hastalık veya anormallik var mı varsa bunların derecelerinin araştırılması, değerlendirilmesi eğer riziko payı varsa oluşacak gebeliklerin titizlikle takip edilmesi gerekir.

Akraba Evliliklerinde Genetik Danışmanı

(bunu hekiminizin tavsiye ettiği bir yerde veya hastanelerin genetik bölümlerinde yaptırabilirsiniz) Akraba evliliklerinde sakat çocuk olmasının nedeni basit olarak şöyle izah edilebilir; Her insanın yapısında var olan ama bulunduğu şekli ile kişide ciddi rahatsızlıklar yaratmayan birtakım anormallikler vardır. ( teknik olarak herkesin genetik şifresindeki bazı yerlerde zararsız bozukluklar vardır) aynı sülaleden gelen kişilerde bu bozuklukların aynı yerlerde olma olasılığı fazladır. Doğacak bebeğin yapısını oluşturacak formülün yarısını anneden yarısını da babadan alacağı için aynı kökenden gelen kişilerin her ikisinin de vereceği formülde aynı yerde bozukluk olma olasılığı yüksektir. ve böyle bir bozukluk olursa verilen şifrede aynı yerde bozukluk olacağı için ciddi sakatlıklar görülecektir. Teknik olarak her iki taraftan gelecek genetik şifre bozukluklarının aynı yerde ise çocukta o basamaktaki gen tamamen bozuk olacaktır.

Vajinismus Tehditi

Son olarakta genç bayanlar evlilik ve cinsellikle ilğili bilgiyi veya kızlık zarı ilk gecede nasıl yırtılır? Yırtılırken çok canı yanarmı? Kızlık zarı gerçekten var mıdır? Kızlık zarı operasyonu yani kızlık zarı dikimi var mıdır? Kızlık zarından veya ilk gece kanama gelmesi şart mıdır? gibi kendilerine kabus gibi gelen soruları doğru ağızdan ve bilinçli bir şekilde duymaları gerekmektedir. Aksi taktirde ilk gece ve sonraki gece ve gündüzlerde vajinismus hastası olmaya aday birer bayan olabilirler. Ne yazık ki bu çok fazla istismar edilip yanlış bilği sonrasında karşılaştığımız bir durum.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir