Çarşamba, Şubat 28, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Evet kızlar bahara bahar diyeti uygulayalım…

  Bahar mevsimiyle birlikte kendimize de bakmamızın zamanı geldi. İşte size bahar diyeti için 11 öneri.

  bahar_diyeti_3[2]1- Bahar gelince birçok dergi, gazete veya televizyon programlarında türlü isimlerle diyetlere şahit oluyorsunuz. Asla size uygun olmayan mucize veya şok diyet adı altındaki bir beslenme programını uygulamayın.*Beslenme programınızda belirli kurallara uymanız sonucu etkileyecektir, tabi herhangi bir hastalık veya kullandığınız bir ilaç yoksa. Bunu diyetisyeninizle görüşüp düzenlemelisiniz.

  2- Her öğünde mevsim sebzeleri salata yada yemek olarak tüketilmelidir.

  3- Ara öğünlerde de yine mevsim meyveleri tercih edilmelidir.

  4- Haftada 1 kez kırmızı et, en az 2 kez balık, 2 kez kurubaklagiller, 2-3 kez yumurta ve hergün 2 kase kadar yoğurt, yarım avuç kadar fındık, badem tüketilmelidir.

  5- Salatalara ve yemeklere piştikten sonra çok az zeytinyağı da ilave etmemiz faydalı olacaktır.

  6- Ekmek ve tahıl grubu ihtiyacımızı ise kepekli ürünlerden tercih edilmeli.

  7- Alkol ve kafeinli içeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır. Yerine rahatlatıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici bitki çaylarından destek alınmalıdır.

  8- Bahar ayında vücudumuzun A, B ve C vitaminlerine ve potasyum, magnezyum minerallerine olan ihtiyacı artmaktadır. Bu nedenle bu yiyeceklerden zengin bir beslenme programı uygulanmalıdır.

  9- Baharda hormonların çalışmasında düzensizlik görülebilir. Hem hormonlar hem de hava değişimleri vücutta su tutulmasına neden olabilirler. Ödem de yorgunluk nedenlerinde biridir. Bu nedenle yemekler az tuzlu tüketilmelidir.

  10- Fiziksel aktivite kişiyi hem rahatlatır hemde metabolizmayı hızlandırır, özellikle yüzme bahar yorgunluğunun giderilmesinde etkilidir.

  11- Baharda oluşan yorgunluğunun nedeni bir mineral eksikliği de olabilir, bayanlarda demir eksikliği bu semptomların oluşmasını tetikler. Tiroidin az çalışması da kişide yorgunluk nedeni olabilir, bu nedenle bir endokrinolog ile görüşülebilinir.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN