Cumartesi, Aralık 9, 2023
More

  SON EKLENENLER

  Evlilik hakkında tüyolar

  Psikoterapist Ayşe Yılmaz, eş aldatmanın, birlikteliğin en önemli aşamaları olan sevgi, saygı ve güven bağlarını zedelemesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

  Gaziosmanpaşa Belediyesi bünyesinde kurulu Aile Danışma Merkezi tarafından düzenlenen “Uzman Psikologlarla Çarşamba Seminerleri“nde bu hafta “Evlilikte Aldatma” konusu işlendi. Psikoterapist -Eğitim Uzmanı Ayşe Yılmaz, eş aldatmanın evlilik bağlarını zayıflatan, hatta ortadan kaldıran bir durum olduğuna dikkat çekerek, bir evlilikte aldatmanın yaşanmasının birlikteliğin en önemli aşamaları olan sevgi, saygı ve güven bağlarını zedelemesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.
  Yılmaz, günümüzde aldatmaların her geçen gün arttığını ve medyada bolca örneklerine rastlandığına dikkat çekerek, yapılan araştırmaların erkeklerin kadınlara oranla daha fazla evlilik dışı ilişki yaşadıklarını ortaya koyduğunu vurgulayarak, erkek aldatmalarında monotonluğa dönüşen hayatlarında hep akıllarında yeni bir heyecan arayışının önemli rol oynadığını söyledi.
  Evlilikte şikayetlerin başlaması, sorumlulukların artışı, ev yaşantısında tek düzelik ve sonucunda her iki tarafın suskunluğuyla oluşan iletişimsizliğin aldatmalarda önemli unsur olduğunu sözlerine ekleyen Yılmaz, “İletişim, cinsellik ve karşılıklı özveri evlilik yaşantısının olmazsa olmalarıdır. Türk toplumunda erkeklerin daha doğumlarından itibaren kız çocuklarına oranla daha fazla itibar görmeleri ve yetiştiriliş tarzları da aldatmalarda çok sık karşılaşılan nedenler arasındadır” dedi.
  Ayşe Yılmaz, “Erkeklerin doğumlarından itibaren kayrılmaları ve kendilerine sürekli çevrelerinden ve ailelerinden önemli payeler yüklenmesi monotonluğa dönüşen evliliklerde duyusal tatminsizliğe yol açmaktadır. Genelde evli çiftlerde bu sorunların ortaya çıkışı ilk 10 yıl içinde gerçekleşmektedir. Sorunları konuşarak çözebilen yani evliliklerinin her aşamasında buna cinsellik de dahil doğru iletişimle yönlendirebilen evlilikler daha uzun olup mutlu bir şekilde sürdürülmektedir. Bu nedenle yaşadığımız iletişim çağında tüm evli çiftlere mümkün olduğu kadar doğru, etkili ve çözüme yönelik iletişim kurmalarının birçok olumsuzluğun önüne geçeceği için tavsiye ediyorum” diye konuştu.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN