Evlilik ile ilgili bilinmeyenler

0
14

Yüzyıllardır süregelen evlilik hakkında çokta bilinmeyen ayrıntılar…

Gelinliklerde Renkler

Bilinenin aksine aslında her gelin adayının hayallerini süsleyen gelinlikler herzaman beyaz değildi. Birleşik Krallık kraliçesi olan Victoria’nın 21 yaşında prens Albert ile beyaz bir gelinlik içinde evlenmesine kadar, bir çok farklı renk seçeneği vardı. Bugüne kadar gelen, geleneksel mavi, siyah, pembe hatta kırmızı renkli, altın dikişli gelinlikler yaygın olmasa da bazı ülkelerin geleneksel düğünlerinde hala kullanılıyor.

Günaydın Öpücüğü

Evliliğe ön yargı ile yaklaşan erkeklere müjde! Yapılan araştırmalara göre, sabah eşlerini öperek uyandıran erkekler daha uzun yaşıyorlar. Uyandırma esnasında salınan mutluluk hormonu, kişinin güne daha rahat ve neşeli başlamasını sağlıyor, hatta kalp ritimlerini de düzenliyor.

Özverili Olmak

Altı yıl önce yapılan bir başka araştırmaya göre de, fedakar olmak, kutsal evlilik bağının en önemli yapı malzemesi. Katılımcılara yapılan çapraz testler sonucunda, eşinin acı çekmesindense kendisinin acı çekmesini kabul eden, hayatla ilgili plan ve arzularını karşı tarafa göre planlayan eşlerin evlilik hayatlarında kesinlikle daha mutlu olduğu gözlemlenmiş.

Sonsuzluğun Simgesi Alyans

Antik Mısır devletlerinde, halka şeklindeki cisimlerin başlangıç ya da bitiş noktası olmadığı için sonsuzluğu simgelediği düşünülürdü. Bu yüzden, evliliklerin uzun ömürlü hatta sonsuz olması için yüzükler Mısır’da evlilik bağının en önemli simgesiydi. Bu gelenek aynı şekilde günümüze kadar gelmiş bulunmakta. Tarihte görebileceğimiz ilk alyans, saf elmastan yapılmış olup 1477 yılında Avusturya Arşidükü Maximilian tarafından Burgundy (batı Avrupa’da bulunan antik bir şehir) köyünde yaşayan Mary K.’ya verilmiş.

Mutlu Bir Yüzün Söyledikleri

Eş adayınızın lise yıllığına baktınız mı hiç? 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre lise günlerinde bolca gülümseyen, neşeli ve mutlu insanların evlilik hayatları somurtkan ve içine kapanık insanlara göre çok daha sağlıklı ve uzun oluyormuş.

Yüzük Parmağının Gizemi

Hiç merak ettiniz mi neden evlilik yüzüğü sol elin yüzük parmağına takılır ? Çünkü antik Roma’da , bu parmaktan geçen vena amoris (aşk damarı) adlı damarın doğrudan kalbe gittiği düşünülüyordu. Takılan yüzüğün enerjisini kalbe taşıyan bu damar sayesinde aşklarının ilk günkü gibi canlı ve heyecanlı kalacağı düşünülüyordu.

Sevgilim, Kocam Olur musun?

Evet, yanlış okumadınız. Bu evlilik teklifi bir kadından geliyor. Bu alışılmışın dışındaki akım, aslında yüzyıllar öncesine, 1228 yılı İskoçya’sına kadar gidiyor. O yıllarda İskoçya devletinin kadınlara da evlilik teklifi hakkı vermesiyle başlayan süreç, bütün Avrupa’ya da yayılmış.

Evlilikten Sonra Erkekler

Evliliğin, erkeklerdeki şiddet eğilimini %40 oranında azalttığı tespit edildi. Evlendikten sonra daha sakin ve huzurlu bir hayatı seçen erkekler, aşkın büyüsüyle tatlı bir kediye dönüşüyorlar. Bu oran baba olduklarında ani bir artış göstermekle birlikte daha da duygusallaşan erkekler bir anda ideal kocaya dönüşüyorlar.

kaynak:kadinvekadin.net

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir