Pazar, Nisan 14, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Fas’tan Gelen Mucize: Argan Yağı

  Argan ağacının meyvesinden elde edilen bu yağ, yüzyıllardır mucizeler yaratıyor!

  Tamamen el emeğiyle üretilen Argan yağı, vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin. Bu sebeple çok pahalı olan bu mucizevi yağ, “Fas’ın sıvı altını” olarak da anılıyor. Argan yağını elde etmek için köylüler, öncelikle ağaçlardan tek tek yemişleri topluyor ve çekirdeklerini çıkartıyor. Daha sonra bu çekirdekler öğütülerek Argan yağı elde ediliyor. Fas’ın köylerinin en önemli gelir kaynaklarından biri olan Argan yağı, yüzyıllardır şifa verici özelliğiyle biliniyor ve kullanılıyor. Peki, son dönemde oldukça bilinir hale gelen bu mucizevi yağın ne gibi faydaları bulunuyor.

  Cildiniz için Argan Yağı

  Argan yağını mucizevi kılan en önemli özelliği içeriğinde bulunan E vitamini ve karoten. Sağlıklı bir cilde sahip olabilmeniz için ihtiyacınız olan birçok vitamin ve mineralleri içeren bu mucizevi yağ, kozmetik firmalarının da favorileri arasında. çünkü Argan yağı aynı zamanda, cildin kullanılan ürünleri çok daha hızlı emmesiniz sağlıyor. Böylece özellikle kadınların kullandıkları kremler çok daha hızlı ve doğru sonuç verebiliyor. Tabi ki kadınlar için en önemli özelliklerinden bir diğeri de düzenli olarak kullanıldığında, bir ay içinde, kırışıklıkları gideriyor ve cilde çok daha genç bir görünüm sağlıyor olması.

  Masaj için Argan yağı

  Doğal yağlarla masaj yaptırmayı tercih edenlerdenseniz, Argan yağı sizin için iyi bir alternatif olacaktır. Direkt olarak cildinize uygulayabildiğiniz bu yağ, masaj sırasında cildinize tamamen nüfuz ederek çok daha sağlıklı ve güzel bir tene sahip olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca bu yolla Argan yağı sizi, cildinizde meydana gelebilecek enfeksiyonlardan da koruyacaktır.

  Saçlarınız için Argan yağı

  Argan yağı kırılmış, yıpranmış ya da kuru saçlar için de biri bir. Bu yağ, saçınıza ihtiyacı olan nemi sağlarken, saçınızın etrafında oluşturduğu koruyucu tabaka sayesinde nemi içeriye hapsediyor. Dolayısı ile Argan yağı saçlarınızın doğal nemini uzun süre kaybetmemesini sağladığı gibi, parlaklık da kazandırıyor. Kırılmış ya da yıpranmış saçlarınızı düzenli uygulamayla tedavi eden Argan yağı, saçlarınızın çok daha hızlı uzamasına da yardımcı oluyor. Eğer Argan yağı almayı düşünmüyorsanız, içeriğinde Argan yağı bulunan şampuanları, bakımları ya da kremleri tercih etmelisiniz.

  Mutfakta Argan yağı

  Doymamış yağ oranı yüksek olan Argan yağı, mutfakta da en büyük yardımcılarınızdan biri olacaktır. özellikle kalp hastalıklarına karşı rahatlıkla kullanabileceğiniz Argan yağı, organik olması sebebiyle de son derece sağlıklı. üstelik Argan yağını uygun koşullarda saklarsanız, iki yıl bozulmadan kullanabiliyorsunuz.

  (Kaynak: Womenist.net)

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN