Pazartesi, Mayıs 27, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Fırında Zeytinyağlı Sebze Türlüsü nasıl yapılır

  Fırında Zeytinyağlı Sebze Türlüsü için gerekli malzemeler

  3-4 dilim bayat ekmek
  2 diş sarmısak
  2 soğan
  75 ml zeytinyağı
  1 çorba kaşığı kuru fesleğen
  1 çorba kaşığı kuru fesleğen
  2 çarliston biber
  1 kabak
  1 küçük patlıcan
  4 domates
  80 gr kaşar peyniri
  tuz, karabiber
  yarım demet taze fesleğen

  Yapılışı:

  Ekmeği iyice ezin, ufalayın. Sarmısak ve soğanın kabuklarını soyun ve küpler halinde kesin. Zeytinyağı koyduğunuz tavada hafifçe kavurun. Ufalanmış ekmeği ekleyin. Bu arada fırını 200 dereceye ayarlayıp önceden ısıtın
  Biberleri yıkayıp ayıklayın. 3 cm’lik şeritler halinde uzunlamasına kesin.Kabak ve patlıcanı temizleyip, yıkayın. Her iki sebzeyi de 1 cm’lik şeritler halinde uzunlamasına doğrayın.domatesi yıkayın, dörde bölüp çekirdeklerini ayıklayın.
  Kaşar peynirini rendeleyin.
  Fırın kalıbını yağlayın. Sebzeleri üst üste ve yan yana dizin. En sütte biber şeritlerinin gelmesine dikkat edin. Sebzeleri dizerken, aralarına tuz, karabiber, ve kuru fesleğenin yanısıra ekmek kırıntılarını ve rendelenmiş kaşar peynirinin bir bölümünü serpin.
  Bir alüminyum folyo ile kalıbın üstünü örtün.200 derecede ısıtılmış fırına verip, 35 dakika bırakın. Bu süre sonrasında fırının ısısını yükseltip 225 dereceye ayarlayın. Yemeğin üzerindeki folyoyu kaldırın. Kalan kaşar peynirini üzerine serpin. 225 derecede 10 dakika daha fırında bırakın. Bu arada fesleğeni yıkayıp ayıklayın. Suyunu süzdükten sonra yapraklarını bozmayacak şekilde kabaca doğrayın. Fesleğen yapraklarını ve kalan ekmek kırıntılarını özenli bir şekilde yemeğin üzerine serpip servis yapın.

  Alıntı

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN