Pazartesi, Mayıs 27, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Gebeliğin 16. Haftası

  Bu haftanın asıl merak konusu bebeğim kız mı yoksa erkek midir?

  Bu haftada bebeğin gözleri ve kulakları doğumdan sonra nasıl olacaksa o halini alır. Göz kırpma gibi basit refleksler bu hafta itibariyle gelişmeye başlar. Mekonyum adını verdiğimiz bebeğin dışkısı barsaklarda birikmeye başlamıştır. Mekonyum bebeğin yuttuğu amniyon sıvısı, dökülen hücreler ve sindirim sistemi salgılarından oluşur. Bebeğin damarsal yapısı olan dolaşım sistemi oluşumunu ve fonksiyonelliğini tam olarak tamamlamıştır. Sinirsel iletiye katkıda bulunan myelin kılıf sinir liflerin etrafında oluşmaya başlamıştır. Ortalama 120 gram ağırlığında olan bebeğiniz avucunuza sığacak büyüklüğe ulaşmıştır. Bebeğimiz bu haftada solunuma başlar ve soluk-alıp verme sırasında ultrasonda bebeğin hıçkırdığı görülebilir. Bebeğin ışığa tepki verebilmesini sağlayan ışık refleksi bu haftada ortaya çıkar. Artık bu haftanın asıl merak konusu olan bebeğin cinsiyetine gelelim. İyi bir ultrason cihazı, deneyimli bir hekim ve bebeğin pozisyonuna bağlı olarak cinsiyet tam olarak açıklığa kavuşur. Ayrıca bu haftada down sendromu açısından son derece önemli olan üçlü tarama testi yapılabilir. Bu test için ideal zaman aralığı 16-18. haftalardır.

  Üçlü test
  Üçlü test tüm anne adaylarına 16-18. gebelik haftaları arasında önerilen bir kan testidir. Anne adayından alınan kanda üç ayrı hormon ölçümü yapılır. Hormon ölçüm sonuçları, anne adayının yaşı, kilosu, sigara kullanıp kullanmadığı gibi değişkenler ile gebelik haftası testin sonucunu etkiler. Bu işlem neticesinde anne adayının bebeğinde Trisomi 21 (Down sendromu), Trisomi 18 ve Nöral Tüp Defekti-Spina Bifida (NTD) oluşma olasılığı hesaplanır. Hazırlanan üçlü test raporunda bu üç anormal durum için ayrı ayrı risk belirlenir.
  Bu testte bakılan üç hormon: hCG (human chorionic gonadotropin) hormonu, bebeğin AFP (alfa fetoprotein) hormonu ve uE3 (konjuge olmayan estriol) hormonudur.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN