Cuma, Eylül 24, 2021
More

  SON EKLENENLER

  Gebelikte Vitamin Tehlikesine Dikkat!

  Gebelikte gereksiz yere alınan vitaminler meme kanseri riskini arttırıyor.

  Konya Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Çapar, gebelikte gereksiz yere alınan vitaminlerin meme kanseri riskini arttırdığını söyledi. Çapar, B12, folikasit ve demir vitaminlerinin eksiklik olmadan gebelerde kullanılmaması gerektiğini vurguladı.

  Bu vitaminlerin hücre çoğalmasına neden olduğunu ve bunun sonucunda kanser riskinin arttığını belirten Prof. Dr. Çapar, ”Demir vitamini gebelere rutin olarak verilmektedir. Ama bu doğru değildir. Çoğu hastada demir normal düzeyde ise verilecek demir zarar vermektedir. Meme kanseri riskini de arttırmaktadır. Demir vitaminin aşırı derecede kullanılması meme kanserinin yanında bağırsak, mide ve pankreas kanserini daha belirgin hale getirmektedir.

  Gebelik sırasında folikasit kullanılması çocukların beldeki açıklığını önler ama gebelik boyunca kullanıldığı taktirde çocuklarda ileriki yaşlarda astım riski oluşur. Yine yüksek dozlarda kullanılırsa meme kanseri riski oluşturur. Her hastaya folikasit vermek anne ve çocuk sağlığı açısından uygun değil.

  Yapılması gereken folikasit geni bozuk olan hamilelere vermek lazım. Gereksiz yere vermemek ve normal gıdalarla beslenmesi gerekir.

  B12 vitaminin de yine kanser riski var. Gereksiz yere B12 vitamini kullanımı kadınlarda yine meme kanseri riskini arttırmakta.” dedi.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN