Pazar, Haziran 16, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Hamilelikte yapılan 10 hata

  Çocuk sahibi olmak istiyorsunuz ve bugüne kadar bedeninizi bunun için hazırladınız. Artık iki kişilik bir bedende sadece kendinizi düşünmeniz bencilce olur. Her anne adayı bebeğinin sağlıklı doğmasını ister. Peki bunun için sağlığınıza ne ölçüde dikkat ediyorsunuz?

  Hamilelik döneminde olabildiğince dengeli beslenmenin yollarını arıyoruz. Balık tüketmek omega-3 açısından ise çok önemli. Fakat balıkların boyutları büyüdükçe içerisindeki civa oranı da daha fazla oluyor. Vücutta fazla civa birikimi ise metal zehirlenmesine yol açıyor. Bu da ileride kansere kadar giden sonuçlar doğurabiliyor. İnsan vücudundaki etkisi böyleyken anne karnındaki bir bebeğe vereceği zararlar tabi ki daha fazla. Çiğ yenen balık eti ise toksoplazma gibi hasatlıklara zemin hazırlıyor.

  Hamilelik döneminde plasentadan salgılanan HPL hormonu, şeker yükselmesini tetikliyor. Bunun sebebi ise bebeğe ihtiyacı olan besini ve şekeri sağlamak. Bol şekerli bir diyeti takip etmek annenin diyabetik komaya girme riskini artıyor. Bol tuzlu beslenmek de hipertansiyonu artırıcı bir rol oynuyor. Hipertansiyon preeklempsi tablosunu oluşturarak anne ve bebeğin hayati tehlike altına girmesine neden oluyor.

  Aylık kilo alımınız ne çok ne de az olmalı. Hedef kilonuzu doktorunuzla konuşun ve haftalık–aylık olarak kilonuzu kendiniz de takip edin. İstenenden fazla kilo almanız diyabet ve preeklempsi gibi hamilelik komplikasyonlarını artırabiliyor. Dolayısıyla günlük kalori alımınız 2900 kaloriyi geçmesin. İstenenden çok az kilo almanız da bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebiliyor.

  Kahve anne adayında kan basıncını ve nabız atış sayısını artırıyor. Hamilelikte zaten artan bu değerler kahve ile daha da abartılı hale gelerek sorun oluşturabiliyor. Aynı uyarıcı etki bebekte de oluşuyor ve bebeğin uyku düzeni daha anne karnında iken bozuluyor. Ayrıca bebeğin idrar miktarı artıyor ve sıvı kaybı gelişebiliyor. Bu gibi sorunların önüne geçmek için kahve tüketimini kısıtlayın, içecekseniz kafeinsiz olanları tercih edin.

  Hamilelikte sigara tüketimiyle nikotin ve kanserojen maddeler bebeğe geçiyor; bunun sonucunda da bebekte gelişme geriliği, düşük, erken doğum ve ölü doğum meydana gelebiliyor. Her gün alkol almak ya da kısa bir süre içinde çok fazla alkol tüketmek de bebek için tehlike oluşturuyor

  Hatalı spor her şeyden önce iskelet sistemine zarar verebiliyor. Kas spazmları, hatta kas kopmaları ve kemik kırıkları bile gelişebiliyor. Bu nedenle iyi bir antrenör ile çalışmak, daha sonra tek başına spor yapmaya başlamak gerekiyor. Spor ne gereğinden az ne de gereğinden fazla olmalı. Çünkü gereğinden fazla spor erken doğuma sebep olabiliyor.

  Çok sıcak banyo yapmak, buhar odaları ve saunalar hamileler için tehlikeli olabiliyor. Örneğin; tansiyonunuz düşebiliyor ve bayılma riskiniz oluyor. Bebekte de bu tansiyon düşmeleri sırasında kan akımı azalıyor. Bu süre uzarsa spastik bebek riski artıyor. Bu nedenle banyo suyu sıcaklığının 37 dereceyi geçmemesi gerekiyor.

  Hijyenik kadın pedi doğal malzemeden üretilmiş, kokusuz ve renksiz olmalı. Çünkü perine bölgesi için yapılmış spreyler ve temzlik bezleri irritasyon yaratabiliyor. Yanlış perine hijyeni de vajinal enfeksiyon ve idrar yolları enfeksiyon riskini artırıyor. Bunun sonucunda da erken doğum olabiliyor. Ayrıca vajina içi yıkanmamalı, çünkü bu alışkanlık vajinanın asiditesini bozarak enfeksiyon ve erken doğum riskini artırabiliyor.

  Yatak odanızda çiçek olmamalı. Geceleri bitkiler de oksijen soludukları için çiçekleri diğer odalara almayı ihmal etmeyin. Aksi halde hipoksi, hipertansiyon ile baş ağrıları gibi sorunlar gelişebiliyor. Kurdele çiçeği ise formaldehiti yok ediyor ve bu sayede de zehirlenmelerden koruyor. Dolayısıyla evde bulunması önerilen bir çiçek.

  Hamileyken bilgisayar kullanımını kısıtlayın. Hamilelikte elektromanyetik radyasyon bebekte henüz çok bilinmeyen bazı değişimlere sebep olabiliyor. Hamileyken de uzun saatler bilgisayara bakma pozisyonu iskeletiniz için de zararlı olabilirken kas spazmları, lumbago gibi ani bel ağrılarına yol açabiliyor. Cep telefonu ile konuşma süresini günde 2 kez 5’er dakika ile sınırlandırın. Cep telefonlarını yakınınızda tutmayın, başucunuza koyarak uyumayın, şarja takmayın. Aksi halde batarya patlaması ve elektromanyetik radyasyon gibi hamilelikte de fiziksel risklere maruz kalabilirsiniz. Hem yaydığı dalgalardan korunmak hem de deliksiz iyi bir uyku için cep telefonunuzu kapatın.

  Gizem Bozdağ

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN