Hangi Tip Anne Grubundasınız..

0
48

hangi tip annesiniz 1Havaların güzelleşmesi ile birlikte benim de park ziyaretlerim başladı. Öğlen güneşinin zararlı etkisini direkt almamak için parka gidiş saatimiz genellikle 15:00 sonrası. Güzel bir ağaç gölgesinin altına oturdum. Güneş ışınları yapraklar arasından süzülerek tatlı bir sıcaklıkla beni sararken oturduğum bankta çocuğumun arkadaşları ile oynamasını seyretmek inanın dünyanın en büyük zevki. Kendimi cennette hissediyorum.

Parkta vakit geçirirken diğer çocukların anneleri ile iletişim de kurabiliyorum. Kuramadıklarımı da yakından gözlemleme fırsatı yakalıyorum.

İşte benim listemdeki anne tipleri:

1- Mükemmel Anneler : Detaycı, kontrolcü, endişeli. Her an tetikte ve izlemede. Konuşmaları, hayatlar hep çocuk odaklı. Çocuğu büyüdüğü ve ondan ayrıldığı zaman içine düşecekleri boşluktan dolayı aslında onlar için üzülüyorum. Zor kaynanalar bu tip annelerden mi çıkıyor acaba?

2- Öngörüsü Olmayan Anneler : Ebeveynlik tarzları tamamen o gün yaşadıkları ruh haline göre değişkenlik gösteren annelerdir. Duygularını kontrol edemez ve bunları dışa vururlar. O an hangi duyguyu yaşıyorlarsa çocuklarına öyle davranırlar. Aslında bu tip anneler depresyonun tam içinde olanlardır.

3- Çocuğunun En İyi Arkadaşı Olan Anneler : Genelde tek çocuklu anneler bu gruba girerler. Her şeyi çocukları ile birlikte yaparlar. Çocuk devamlı “Anne gelsene” “Anne gitme” Anne neredesin” der ve anneyi bir dakika boş bırakmazlar. Anne hep çocuğun göz hizasındadır.

4- Öncelik Benim Fikirlerim Diyen Anneler : Çocuklarının farklı bireyler olduğunu görmezden gelirler. Kendileri ve çocukları için en iyisini bildiklerini düşünürler. Çocuklarını kendilerini yansıtacak birer ayna gibi görürler. Kendi yapamadıklarını çocuklarının üstünde uygulamaya aşırı bir istekleri vardır.

5- Rahat Anneler : Çocuk düşer, kalkar, yemek yer, yemez, uyur, uyumaz, dersini yapmıştır, yapmamıştır pek dert etmezler.
Parkta böylesi bir anne ile tanışmıştım. Oğlu dört yaşında hala altını bağlıyor. Bebek bezini bıraktırma stresi yaşamak istemediği için olayı doğal akışına bırakmış. Bana şöyle dedi “ Doğal olarak zaten olması gerektiği an bırakacak. Kendimi sıkıntıya sokmak istemiyorum. Siz hiç gördünüz mü ilkokula gittiği halde altını bağlayan çocuk. Benimki de bırakacak. Çok rahatım.”

Kimler Neler Demiş?

Bir Cevap Yazın

  Subscribe  
Bildir