Hıdrellez ne zaman , Nasıl dilek dilenir , neler yapılır ?

0
210

Hıdırellez yada Hıdrellez, mevsimilik bayramlardan biri. Baharın ve yeniden doğuşun simgesi olan Hıdırellez, içimizde yeşeren umudu gözler önüne seren pek çok ritüeli barındırıyor. Hıdırellez sabahında ilk iş gül ağacının dibine gidilir ve ev isteyen ev resmi , araba isteyen araba resmi çizer. Hazırlanan notlar alınıp suya bırakılır. Ancak tek ritüel gül ağacı değil! Peki Hıdırellez kutlamaları ne zaman başlayacak? Hıdırellez gelenekleri neler?

Türk dünyasında ve Balkanlar da görülen eski gelenek olan Hıdırellez için geri sayım başladı. Mezopotamya, Anadolu, İran, Yunanistan ve Doğu Akdeniz ülkelerinin kültürünün bir simgesi olan Hıdırellez, her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir coşkuyla kutlanacak. Türkiyenin dört bir yanından festival tadında görüntülere şahit olacağız. İnanışa göre ; dilekleri gerçekleştiren, bolluk ve bereket dağıtan Hızır, Hıdırellez gecesinde yeryüzünde insanlar arasında dolaşır. Bunun için Hıdırellez gecesi ve öncesinde hazırlıklar yapılır. İşte gül ağaçlarının dileklerle dolup taştığı , dilek ateşlerinin yakıldığı Hıdırellez in 2018 tarihi, tarihçesi ve gelenekleri!

Hıdırellez kutlamaları, 5 Mayıs cumartesi akşamı başlayacak, 6 Mayıs pazar ikindi ezanında sona erecektir.

Hıdrellezde Neler Yapılır..

  • Hıdrellez günün yoğurt çalınır ama maya konulmaz. Maya konulmadan yoğurt tutarsa eve Hızır gelmiş demektir.
  • Hıdrellez sabahı bir akarsu kenarına çamurdan ev yapılır ve içine buğday konulur. Bunun nedeni buğdayın o yıl eve bolluk ve bereket getireceği inancıdır.
  • 5 Mayıs günü kırlardan 41 çeşit ot ve küçük temiz taşlar toplanır. Toplanan otlar bir suya konur ve o suyla Hıdrellez sabahı yüz yıkanır. Bu suyun yüze iyi geldiği söylenir.
  • Hıdrellez sabahı kahvaltıda yumurta kaynatılır. Bu yumurtalar çocuklara yedirilir. Hıdrellez yumurtasının güç vereceği düşünülür.
  • Kuru baklagiller bir torba içinde bahçedeki bahçedeki ağaçlara asılır.
  • Hıdrellez günü çevredeki ağaçlar doyurulur, yemekler paylaşılır. Paylaşmanın sonraki dönemlerde bolluk ve bereket getireceğine inanılır.
  • 5 Mayıs gecesi dilekler bir kağıda çizilir ve gül ağacının altına konulur.
  • Evlenmek isteyen ama bir türlü evlenemeyen kızların başlarının üzerinde yeni kilit açılır. Bu sayede kısmetlerinin de açılacağı düşünülür.
  • 5 Mayıs gecesi Hıdrellez ateşi yakılır ve üzerinden atlanır. Ateşin üzerinden atlanırken dilenen dileğin o yıl gerçek olacağına inanılır.
  • Hıdrellez gecesi (5 Mayıs gecesi ) evin kapısına söğüt dalı asılır.

 

Bir Cevap Yazın

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments